Svaki izlazak napolje postaje agonija, posle ne mogu da se smire cele noći: Ovako petarde utiču na NJIH
Petarde i pirotehnička sredstva kod dece sa razvojnim smetnjama izazivaju strah, uznemirenost i nervozu, poručuju iz udruženja MNRL, prenose pirotskevesti.rs.
Na decu sa razvojnom smetnjama, posebno na decu iz spektra autizma jako loše utiču pirotehnička sredstva zbog snažne auditivne i vizuelne stimulacije odnosno snažne buke i jake svetlosti. Iz udruženja MNRL apeluju na građane da izbegavaju petarde i pirotehnička sredstva jer kod dece sa smetnjama u razvoju izazivaju strah, uznemirenost i nervozu.
Svaki izlazak napolje je za njih potencijalno stresna situacija. Jake i iznenadne draži mogu izazvati strah, uznemirenost i nervozu. Često će im biti potrebno duže vreme da se umire, a moguće je da promene u ponašanju ispoljavaju čitavog dana ili noći. Cela porodica je pod stresom jer se trudi da dete izoluje od buke, a nekada to nije moguće.
Iz udruženja MNRL svake godine u vreme praznika apeluju na građane da umesto petardi i pirotehnike nađu druge načine da se zabave. “Svakoj osobi će biti prijatnije u zagrljaju bliske osobe i toplini porodičnog doma. Ne bacajte petarde, zagrlite najdraže” – poručuju iz udruženja MNRL.
(Telegraf.rs)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.