Od početka godine na putevima stradalo više od 480 ljudi: Pojačane kontrole saobraćajne policije
Brzina najčešći uzrok nesreća
Samo u prethodnih pet dana u saobraćajnim nesrećama je stradalo dvoje ljudi, teže povređeno troje, među njima i beba. Od početka godine život je izgubila 481 osoba. U naredna tri meseca u naseljenim mestima policija će obavljati pojačane kontrole, prenosi RTS.
Aleksandar Radenković iz Uprave saobraćajne policije upozorava da veliki broj vozača upravlja vozilom pod dejstvom alkohola, autobusima čak 15 odsto, što je poražavajući podatak. Napominje i da je brzina najčešći uzrok saobraćajnih nesreća.
Statistika je poražavajuća. Od 17. decembra gotovo da nije bilo dana da neko nije poginuo u saobraćaju. Nažalost, stradaju uglavnom mladi ljudi.
Aleksandar Radenković ističe da je, prema podacima saobraćajne policije, za tri dana 560 vozača isključeno iz saobraćaja zbog vožnje pod dejstvom alkohola, dok ih je petina zadržana jer su vozili s više od 1,21 promil alkohola u krvi. Takođe, isključeno je i 30 vozača koji su vozili pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Dodaje i da analize Agencije za bezbednost saobraćaja pokazuju da veliki broj vozača upravlja vozilom pod dejstvom alkohola, autobusima čak 15 odsto, što je poražavajući podatak.
"Nije slučajno zašto se ova akcija sprovodi upravo u ovom trenutku, jer je vreme proslava, bliže nam se praznici. Tako da ovo jeste period kada više vozača seda za volan pod dejstvom alkohola što svakako nije dobra praksa i zbog toga je ova akcija jako, jako važna", naglašava Radenković.
Brzina najčešći uzrok nesreća
Ističe da je brzina najveći problem bezbednosti saobraćaja, ne samo kod nas već i svuda svetu i da je to najčešći faktor za nastanak nezgoda.
Konkretno u Srbiji, Radenković ukazuje da je svaka druga saobraćajna nezgoda sa najtežim posledicama, sa povređenima i poginulima zbog, između ostalog, i neprilagođene brzine.
"Kada je reč o telefonu, to je svakako veliki problem sa razvojem tehnologija. Mi smo za 11 meseci sankcionisali 50.000 vozača zbog nepropisnog korišćenja mobilnog telefona. Bitno je da sisteme video-nadzora koje imamo, koristimo za otkrivanje tog prekršaja", navodi Radenković.
Vožnja u suprotnom smeru
Sve češće se na putevima vozi u suprotnom smeru, čak i na auto-putu, kao što se desilo pre neki dan kod Ostružnice, a automobilom je upravljao vozač pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci.
Radenković kaže da je teško dati odgovor na pitanje kako je moguće da se toliki broj slučajeva desi u prethodna dva meseca, ocenjujući da je to već u domenu senzacije, što nije dobro.
"Upravo zbog tih objava i na društvenim mrežama i na raznim portalima, mi smo formirali jedan radni tim. Kada je reč o tom slučaju, koji se rešio pre svega par dana, ono što je jako dobra praksa je što smo dobili prijavu takvog ponašanja od građanina", objasnio je Radenković.
Potvrdio je da je vozač kod Ostružnice vozio sa 2,17 promila alkohola u krvi i pod dejstvom kokaina.
"Još jednom ću reći, u bilo kom kontekstu kada građani imaju saznanje da neko vozi u kontrasmeru ili da čini neki drugi prekršaj, voleli bismo da takvu informaciju dobijemo i mislim da je to zaista dobra praksa", apeluje Radenković.
Upozoravanje na policiju – razmislite o tome
Svakom vozaču barem jednom se desilo da mu vozači u suprotnom smeru signaliziraju ako vide radar, onda nakratko uspore, pa nastave da voze brzo.
Ta praksa se, navodi, dešava i u drugim zemljama, gde građani misleći da pokazuju neku vrstu solidarnosti, upozoravaju da je policija blizu.
"Mislimo da to nije dobra praksa, kao što nije i postojanje raznih vajber grupa gde se upozoravaju vozači na prisutnost policije. Švedska je najbezbednija zemlja na svetskom nivou kada je reč o bezbednosti saobraćaja, pa i oni su imali prošle godine kampanju koja je nosila naziv 'Da li znate koga upozoravate?' Kada blicate nekom da je tu saobraćajna policija, ne znate da li je za volanom neko ko je pod dejstvom makar psihoaktivnih supstanci ili je učinio neka krivična dela, tako da razmislite o tome", upozorava Radenković.
Smatra da kazne nisu dovoljne, ali su jako bitne i sama svrha propisivanja prekršajnih sankcija jeste da građani poštuju pravni sistem i da ubuduće ne čine saobraćajne prekršaje.
Pred predstojeće praznike očekuju se velike gužve, zbog čega su strpljenje i preporuke za vožnju u zimskim uslovima kroz kampanju s Agencijom za bezbednost saobraćaja, Turističkom organizacijom Srbije i Javnim preduzećem "Putevi Srbije" veoma važni.
"Da se vozi sporije, da se drži bezbedno rastojanje, naravno da se vozilo pripremi adekvatno kako bi svi učesnici u saobraćaju bili bezbedni", apeluje Radenković.
(Telegraf.rs)
Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.