Vazdušna strujanja hitaju od Islanda ka Srbiji: Otkrivamo mogu li vulkanske čestice stići i do nas

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Na Islandu je došlo do erupcije vulkana, koja se dogodila nakon dužeg perioda jačih zemljotresa i pojava pukotina, zbog čega je potpuno evakuisan gradić Grindvik, koji je brojao oko 4.000 stanovnika. Erupcija je otvorila pukotinu od četiri kilometra iz koje su izvirile fontane lave.

Lava iz velike erupcije vulkana na Islandu za sada teče dalje od jedinog grada u području, dajući nadu da će kuće biti pošteđene, rekli su geolozi i lokalni zvaničnici u utorak, prenosi Reuters.

Erupcija je u ponedeljak uveče na poluostrvu Rejkjanes poslala je lavu i dim više od 100 metara u vazduh nakon nedelja intenzivne seizmičke aktivnosti.

"Erupcija ne predstavlja opasnost po život. Nema prekida u letovima za i sa Islanda, a međunarodni koridori letenja ostaju otvoreni", saopštila je vlada Islanda.

Vlasti su prošlog meseca evakuisale skoro 4.000 stanovnika ribarskog grada Grindavik oko 40 km jugozapadno od glavnog grada Rejkjavika.

Slike i snimci erupcije pokazali su jarko žutu, narandžastu i crvenu lavu u oštrom kontrastu sa noćnim nebom.

"Erupcija se dešava severno od sliva, tako da lava ne teče prema Grindaviku", rekao je geolog Bjorn Odson za javni servis RUV.

Smešten između Evroazijske i Severnoameričke tektonske ploče, među najvećima na planeti, Island je seizmičko i vulkansko žarište jer se dve ploče kreću u suprotnim smerovima.

Ovih dana nad delom Evrope između Islanda i Srbije i našeg područja uspostavilo se veoma snažno visinsko severozapadno strujanje, na vecim visinama brzine od 200 km/h. Ovo strujanje posledica je rasporeda veoma snažnog ciklona iznad severne i severoistočne Evrope i anticklona nad Atlantikom, tako da vazduh ogromnom brzinom struji od severozapada prema jugoistoku, odnosno od vulkana na Islandu prema Srbiji.

Dobra vest je da štetne materije od vulkana na Islandu i pepeo nisu dospeli u više slojeve atmosfere, tako da vazduh koji preko severozapadne i centralne Evrope struji prema našem području ne sadrži vulkanske čestice i gasove, a čak i da sadrži, te čestice bi se nalazile u višim slojevima atmosfere i do tla bi mogle doći u vidu padavina.

Da je erupcija vulkana izbacila čestice veoma visoko u atmosferu, one bi sigurno aktuelnim visinskim strujama došle i do našeg područja, što je bio slučaj tokom erupcije 2010. godine, kada je zbog vulkanskih čestica širom Evrope otkazano više hiljada letova, ukljujučujići i Srbiju, a čestice dosta dugo kružile višim slojevima atmosfere.

Erupcija iz 1991.dovela nanela veliku štetu

U prošlosti se događalo da vulkanske erupcije budu toliko snažne da izbace nezamislive čestice više desetina kilometara u atmosferu, koje su potom uticale da i globalna temperatura bude u padu i da leta u nekim mestima skoro i nestanu, što je dovodilo do katastofalnih posledica u poljoprivredi (Krakatau). Jedna takva mini erupcija zabeležena je 1991. godine na Filipinima, čestice su kružile godinama i uticale čak i na globalnu temperaturu vazdzha, ali i na fascinatne zalaske sunca širom naše planete.

Inače, zagađenje koje je prethodnih dana bilo nad Srbijom, nije posledica vulkana sa Islanda. U prethodnom periodu nad Srbijom je bio dominantan veoma snažan anticiklon, uz visoke vrednosti vazdušnog pritiska. Atmosfera nad Srbijom ponašala se kao "poklopac", tako da su se zagađujuće materije zadržavale u nižim slojevima atmosfere, a u kombinaciji sa maglom koja nastaje prirodnim putem, javljao se smog i veoma zagađen vazduh, naročito u nizijama, dolinama i kotlinama, pre svega u gradovima.

U ovim predelima javljala se i temperaturna inverzija, prirodna pojava u kojoj temperatura vazduha raste sa porastom visine. Zbog ove pojave u Vojvodini je bilo maglovito i 0°C, a na višim planinama sunčano i toplije, uz temperature i iznad 10°C.

Od juče je Srbija pod uticajem snažnog ciklona sa severa i severoistoka Evrope, uz snažna visinska strujanja koja su "razbila" temperaturnu inverziju, uz vrlo vetrovito vreme i padavine.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA