Na fakultetima ima seksualnog uznemiravanja: Oglasio se Zaštitnik građana

N. S.
N. S.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Zaštitnik građana Zoran Pašalić kaže da je polno uznemiravanje u akademskoj zajednici prisutno, ali da je za suzbijanje ove pojave potreban mnogo temeljniji pristup i samog Univerziteta, kako bi se rad svih nadležnih institucija učinio efikasnijim, a počinioci sankcionisali.

"Potrebno je raditi u više pravaca da bi se ova pojava osvetlila na pravi način i uvidelo koliko je ona učestala. Međutim, za procesuiranje počinilaca nisu dovoljne pretpostavke, već činjenice do kojih je moguće doći ako se na fakultetima u punoj meri koriste uspostavljeni mehanizmi za borbu protiv polnog uznemiravanja, što se odnosi na primenu postojećih protokola, kao i profesionalan pristup izabranih poverenika na fakultetima, jer su prva instanca za pomoć žrtvi", rekao je Pašalić, a saopštila njegova kancelarija.

Zaštitnik građana je na otvaranju okruglog stola "Borba protiv seksualnog uznemiravanja u akademskoj zajednici" istakao da je potrebno da i nadležni državni organi reaguju još primerenije, kada je reč o postupanju prema krivičnom delu kakvo je polno uznemiravanje.

"Polno uznemiravanje jeste krivično delo, ali su kazne male i kreću se od određivanja novčanog iznosa do kazne zatvorom u trajanju od šest meseci, a u slučaju maloletnika od tri meseca do tri godine. Prostor za unapređenje se odnosi i na činjenicu da tužilaštvo po službenoj dužnosti ne pokreće postupak, već predlog za krivično gonjenje podnosi oštećena strana, odnosno žrtva", ocenio je Pašalić.

Ne sme se dozvoliti da polno uznemiravanje postane predmet pažnje tek kada se pojavi u medijima, naglasio je Zaštitnik građana i kao primer naveo dva slučaja zabeležena na fakultetima koja su do sada dobila epilog.

"Zato je potrebno da se preduzmu svi neophodni koraci kako bi se žrtve polnog uznemiravanja, a to su mahom žene, ohrabrile da prijave nasilje, jer ako sve ostane pod velom tajne, problem o kom se govori, ali se ne rasvetljava i izostaju sankcije, male su šanse za suzbijanje ove pojave u punom obimu", istakao je Pašalić.

Predstavnica Misije OEBS u Srbiji Agnes Bodens ukazala je da je neophodno da se zajedničkim naporima podstaknu pozitivni trendovi, koji moraju da budu primenjeni u akademskoj zajednici.

"Imamo zabrinjavajuće statističke podatke koji govore o prisutnosti seksualnog uznemiravanja u akademskoj zajednici. Nedovoljno se prijavljuje, što dovodi do izostanka reakcije društva na ovu pojavu", rekla je Bodens.

Okrugli sto "Borba protiv seksualnog uznemiravanja u akademskoj zajednici" organizovan je sa ciljem da predstavnici državnih institucija, akademske zajednice, civilnog društva i međunarodnih organizacija pokrenu dijalog i formulišu preporuke koje će doprineti efikasnijim mehanizmima za pronalaženje održivih rešenja kako bi se predupredilo nasilje u bilo kom pojavnom obliku

(Telegraf.rs)

Video: Karađorđević: Nadam se da će čitaoci uživati u mojoj knjizi Tamo daleko

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA