Da li znate šta je "stogulja" ili "rozga"? Baka Đula je objasnila kako se prave i za šta služe

 
Ekipa Srbije
Ekipa Srbije
 
 
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Stogulje (rozge), danas se još retko gde mogu videti, ali su se ipak sačuvale u selima na padinama Zlatara i Zlatibora, planinke ih čuvaju od zaborava, poput baka Đule, koja ovih dana letinu privodi kraju

Na rozgi se nekada u Srbiji sušio pasulj nakon branja, a danas se ovaj starinski način sačuvao u selima Starog Vlaha. U selu Bela Reka podno Murtenice, nedaleko od Nove Varoši, planinku Đulu Milojević (66), zatekli smo u njivi kraj kuće kada je trebila osušen pasulj na ponjavi pored rozgi, ili stogulja, kako ih ona naziva.

Od zrenja do kuvanja ove neizostavne namernice, procedura je velika, a naša domaćica nam je objasnila kako se i na koji način suši pasulj.

"Kada gra sazri potrebno je da ga isčupamo iz zemlje, ali kada je suvo vreme, bez kiše i nakon toga ga slažemo na rozgu da se suši. Ona se ne pravi namensko samo za pasulj, već se pronađe u prirodi, šumi, trnjaku. Mi izaberemo oblik drveta koji nam odgovara, a najčešće se koristi suvi borić sa granama na koje slažemo pasulj u komini", objašnjava Đula.

Pasulj na rozgi stoji dvadesetak dana, tada se isuši i još bolje "dozri", a onda ga domaćice trebe, a zatim veju.

Stogulje (rozge), danas se još retko gde mogu videti, ali su se ipak sačuvale u selima na padinama Zlatara i Zlatibora, planinke ih čuvaju od zaborava, poput baka Đule, koja ovih dana letinu privodi kraju.

(Telegraf.rs/B.I.)

Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA