U ovih mesec dana lekarima se javi najveći broj dece, i to zbog petardi: NJih 9 za 10 godina ostalo bez šake
U poslednjih 10 godina samo je u Institutu za majku i dete na Novom Beogradu bilo više od stotinu pacijenata, najviše dece školskog uzrasta, koja su imala povrede zbog upotrebe pirotehničkih sredstava
Kada vatromet ili petarda eksplodira u ruci, velike su šanse da osoba postane invalid. Česte su i povrede lica i oka. Dovoljna je sekunda nepažnje ili pogrešno korišćenje i baš tu Novu godinu nećete želeti da pamtite.
Dr Đorđe Kravljanac sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić" kaže da ima slučajeva kada se petarda preseče na pola, pa se onda barut pali.
"Najčešće su povrede kada eksplodira u ruci. Pokušaju da je bace, ona ne eksplodira odmah, opet je uzmu u šaku i tad se desi", dodaje Kravljanac za RTS.
U poslednjih deset godina samo je u Institutu za majku i dete na Novom Beogradu bilo više od stotinu pacijenata, najviše dece školskog uzrasta, koja su imala povrede zbog upotrebe pirotehničkih sredstava. Njih devetoro je u tom periodu ostalo bez dela šake.
Od 15. decembra do 15. januara lekarima se javi najveći broj dece, a to je i vreme kada je potražnja za pirotehničkim sredstvima najveća, kažu u prodavnicama.
Dragan Šulejić iz prodavnice pirotehnike kaže da decu informišu na više načina.
"Čak i kada dođu da kupe, pitamo ih kako koriste taj pirotehnički proizvod, jer je važno znati kako pravilno koristiti nešto. Pitam ih čak i kad su sa roditeljima, jer mi je bitno da znaju da se petarde ne drže u ruci, već se stave na zemlju i upali se fitilj", naglašava Šulejić.
Zabranjena prodaja maloletnicima
Prema Zakonu o eksplozivnim materijama, zapaljivim tečnostima i gasovima, zabranjeno je pirotehnička sredstva prodavati maloletnicima i MUP kontroliše radnje koje ih prodaju. Objekat mora da zadovolji određene uslove, firma mora da ima dozvolu, a osoblje da bude licencirano. Sve što se uveze mora da ima deklaraciju i uputstvo na kutiji.
Dragan Šulejić naglašava da deci govore da se drže uputstva.
"Bilo koji (pirotehnički) proizvod se ne drži u ruci, već se negde zabode ili veže i nema dodira sa tim onda", kaže Šulejić.
Dr Đorđe Kravljanac upozorava da se veliki broj dece povredi u prisustvu roditelja, staratelja ili neke druge starije osobe.
U toku je izrada Nacrta Zakona o eksplozivnim materijama koji bi trebalo da donese oštrije mere. Sada su kazne i do milion i po dinara.
Ali, najveća kazna nije novčana.
(Telegraf.rs)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.