Borisova HIV pozitivna životna priča: Kao mladić sam imao odnose bez zaštite, znao sam da neki rizik postoji
Prvog decembra pre 22. godine Boris Kovačić je otišao da uradi test na HIV. Kao odgovorni zdravstveni radnik, svestan svog rizičnog ponašanja, rešio je da se testira, tada, na virus za koji se smatralo da je izuzetno opasan i u velikom procentu smrtonosan, pišu suboticke.rs.
- Kad kažem rizike, mislim da na seksualne odnose bez kondoma - pojašnjava Boris.
Prvi test bio je pozitivan, ali radnica mu je rekla da tek treba uraditi dodatne i da ne brine. Međutim, potvrda je brzo stigla.
Saznanjem da je pozitivan, Boris je ostao u šoku koji nije bio jedini.
- Pitao sam se da li sam ja jedini, kako se to meni desilo - priseća se.
Tada je, kaže, imao osobu pored sebe koja je sve razumela i koja je, na sreću, bila negativna.
Usledilo je dugotrajno lečenje, diskrimincacija, ali i socijalna smrt. Tek kasnije, Borisova hrabrost da javno govori o HIV infekciji i AIDS-u pokrenula je i mnoge promene u društvu.
Skoro 40 godina nakon prvog slučaja HIV-a u svetu, u Srbiji je registrovano 4.729 osoba sa ovom infekcijom i oko 550 onih koji ne znaju da su zaraženi HIV-om. Slogan ovogodišnje kampanje je „Neka vode zajednice“ kako bi se podržale osobe koje žive sa ovim virusom. Najveći broj novodijagnostikovanih osoba inficiranih HIV-om je uzrasta od 20 do 49 godina,
Dugo godina HIV infekcija može da bude bez simptoma bolesti ili bilo kakvih znakova, a jedini način da se otkrije je da se osoba koja je imala neki rizik-testira.
HIV pozitivne osobe imaju mogućnost da odmah po dijagnostkovanju započnu lečenje HIV infekcije koje daje odlične rezultate, kako u svetu tako i u našoj zemlji. Zahvaljujući terapiji HIV infekcija je hronično stanje sa kojim se može kvalitetno i dugo živeti, ali samo ukoliko se pravovremenim i adekvatnim lečenjem kontroliše replikacija HIV-a – naglašavaju iz Batuta.
Testiranje na HIV i virusne hepatitise B i C je besplatno i dostupno je bez lekarskog uputa svakoj zainteresovanoj osobi koja je imala neki rizik u skorijoj ili daljoj prošlosti, tokom cele godine u svakom institutu/zavodu za javno zdravlje na teritoriji Srbije, kao i u Zavodu za zaštitu zdravlja studenata u Beogradu.
SZO procenjuje da bi do kraja 2030. godine mogao da se proglasi kraj ove pandemije.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zare
Bolje da se raspita malo sta je Hiv
Podelite komentar
Mixx
Furundzija 🤣🤣🤣
Podelite komentar