16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama

Ekipa Srbije
Ekipa Srbije    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Povodom 25. novembra, međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad zenama, “Romska, ženska mreža” uz podršku “Trag fondacije” i “Inicijuative romskih studentkinja”, sprovodi niz radionica u osnovnim i srednjim školama širom Srbije sa romskom decom u cilju prevencije maloletničkih brakova. Ova aktivnost traje 16 dana, počevši od 25. novembra do 9. decembra.

Poslednja istraživanja za teritoriju Srbije pokazuju da je 1,7 miliona žena (62%), bilo izloženo psihičkom, fizičkom ili seksualnom nasilju, odnosno svaka treća žena, a najveći broj nasilnika čine partneri.

U deset meseci tokom 2023. godine, ubijeno je 26 žena, od kojih je najmlađa žrtva imala samo dve godine. Iako razne nevladine organizacije zahtevaju od institucija da se nešto preduzme po tom pitanju, očigledno da to nije dovolljno. Broj žrtava se iz dana u dan povećava.

Povodom “16 dana romskog aktivizma protiv nasilja nad ženama”, Julkica Stefanović govorila je o njenom angažovanju, kao i o angažovanju romskih aktivistkinja u interesu sprečavanja nasilja nad ženama.

Julkica Stefanović Foto: Privatna arhiva/Danijela Nikolić
  • Zbog čega baš 16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama?

Dan kojim počinje  “16 dana ženskog romskog aktivizma”, jeste upravo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama koji se obeležava 25. novembra u celom svetu. Zamisao ove akcije jeste da ukaže na probleme i javno predstavi činjenice pod kojim nastaje nasilje pod bilo kojim osnovom. Takođe je cilj da se skrene pažnja institucijama na propuste u sistemu i na taj način se ukaže na probleme koji nastaju u praksi prilikom sprovođenja zakona koji se odnose na prevenciju nasilja. Ovaj datum svakako jeste važan jer se pominju statistike koje su poznate samo u medijima koliko žena su žrtve femicida.

  • Kako se ponašati prema nasilniku kad se susretnemo sa njim?

Sa mog ličnog aspekta, bilo kakav vid nasilja treba izbegavati i suspendovati.

  • Da li postoji neki SOS telefon, putem kojeg mogu žene zatražiti pomoć u datoj situaciji?

Postoje SOS republički telefoni koji su dostupni 24 sata, ali se odnose samo na socijalnu podršku žrtvama nasilja.

  • Koji je plan vaše organizacije u budućnosti povodom zaštite žena od nasilja?

Plan koji država ima u vidu da sprovede, a koji ne funkcionise idealno, jeste sprovođenje javnih politika i zagovaranje sa NVO i žrtvama koje imaju iskustva.

Baneri Ministarstvo informisanja i telekomunikacija Foto: Ministarstvo informisanja i telekomunikacija

(Telegraf.rs /D. Nikolić)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA