Među srčanim bolesnicima ima i mladih ljudi: Evo šta je nemački stručnjak poručio srpskim lekarima (VIDEO)

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

U Kliničkom centru Srbije prošle nedelje urađena je 100.minimalno invazivna bajpas operacija na kucajućem srcu, a ovim povodom oglasio se i nemački lekar prof.dr Aleksandar Albert direktor Klinike za kardiohirurgiju u Dortmundu. Kako je pojasnio za Telegraf, dr Danko Grujić iz KCS, upravo je ovaj nemački stručnjak asistirao na prvim operacijama kada je i uvedena nova metoda.

Povodom jubilarne operacije, profesor Albert uputio je čestitke, ali i savete svojim kolegama.

- Zdravo srce je imperativ svih nas i moramo brinuti o njemu. To značni zdrav život, pravilna ishrana, redovno vežvanje, fitnes. Ali za bolesne ljude moramo imati odgoavarajuće lečenje i posebno dobre doktore, a dr Danko Grujić bio je kod mene na Klinici u Dortmundu pre godinu dana kada je učio kako se izvodi ova metoda. Naravno, da biste radili ovaj posao morate imati odgovarajući stav i odgovornost prema pacijentu, ali takođe morate imati i iskustva. Iskustvo u operacijama na kucajućem srcu nije često u Evropi. Ja sam to video, jer kod mene dolaze iz cele Evrope,i širom sveta kako bi učili, objašnjava je dr Albert.

Kako je istakao, lično je podržao dr Grujića kada se vratio u Srbiju, te su u junu mesecu prošle godine uradili prvu minimalno invazivnu bajpas operaciju u Srbiji.

- Osim toga, bio sam jako srećan što sam boravio u prelepom gradu Beogradu. Impresioniran sam dobrodošlicom prof.dr Svetozara Putnika, kao i kvalitetnom opremom i novom zgradom KCS. I još tada sam bio siguran da će ovaj tim biti uspešan sa novom metodom, tako da čestitke dr Grujiću i Putniku iz KCS, na izvedenoj 100.minimalno invazivnoj operaciji, rekao je profesor Albert.

Među pacijentima ima i mladih ljudi

Kako za Telegraf.rs objašnjava, dr Grujić, ovom metodom su potpuno ovladali i zadovoljni su rezultatima, te dodaje, da se ranije ishemijska bolest srca smatrala tipičnom muškim oboljenjem, međutim to sada nije slučaj.

- Da nije tako pokazuju i podaci da žene imaju manji procenat izlečenja, premda srčane probleme razvijaju u kasnijoj dobi, po izlasku iz menopauze, to jest desetak godina kasnije od muškaraca. Pored toga, smrtnost od srčanog udara kod žena iznosi 50 odsto, a kod muškaraca 30 odsto. Na žalost sve je više mladih ljudi koji postaju srčani bolsenici, neki već u ranim četrdesetim godinama. Postoji više fakotra rizika,od genetike, pušenja, manjka fizičke aktivnosti, gojaznosti, stresa, povišenog pritiska i povišenih vrednosti masti u krvi. Na našem hirurškom stolu su sve mlađi pacijenti, objašnjava dr Grujić.

Pre nekoliko meseci, na operacionom stolu završio je i pacijent star 35 godina.

- Bolest je toliko uznapredovala i njemu je hirurška revaskularizacija bio jedini moguć način lečenja. Kada već dođemo u situaciju da bolesnike moramo hirurški da lečimo, na nama lekarima je razvijemo najsavrenije modalitete lečenja koji su trenutno dostupni. A to podrazumeva neprestano usavršavanje i edukovanje u zemlji i inostranstvu. Jedna od takvih novina u kardiohirurgiji na našim prostorima je i uvođenje minimalno invazivnog bajpasa (MIDCAB), zaključuje dr Grujić.

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA