Hiruruzi iz Vojvodine uradili 4 kompleksne operacije kod dece: Na operacionom stolu bila i beba od 6 meseci

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Dečiji hirurzi Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, uz nadzor hrvatskih i holandskih eksperata iz kolo-rektalne dečje hirurgije, uradili su četiri operacije kod dece, koje su u redu najkompleksnijih, jer su retke i specifične.

Saradnja će biti nastavljena i naredne godine, nakon čega će naši hirurzi samostalno izvoditi najsloženije operacije.

Tokom trodnevnog boravka u Novom Sadu, holandski i hrvatski eksperti iz kolorektalne dečje hirurgije, uz novosadske hirurge, uradili su četiri kompleksne operacije na deci, među kojima je bila i šestomesečna beba, sa izrazito teškim urođenim anomalijama završnog dela debelog creva.

„Anorektalne anomalije, odnosno patološke promene anusa i rektuma, spadaju u red najkompleksnijih u dečjoj hirurgiji. One su specifične, delikatne i retke, a ova današnja je za mene veliki izazov jer je najsloženija u mojoj dosadašnjoj praksi“ rekao je dr Ivo de Blau iz Holandije za RTV. RS.

Reč je o anorektalnoj malformaciji tzv. kloaki, gde su mokraćna cev, rektum i uretra spajaju u zajednički izlaz na koži perianalne regije. Takve intervencije se uglavnom rade kod beba od 3 do 6 meseci, i traju od 4 do 8 sati.

“Jednom uzdužnom sagitalnom incizijom, rezom između mišića gluteusa se pristupa u zdjelicu, tu se identificira rektum i vagina, odvajaju se od postojeće mokraćne cevi i rekonstruira se novi anus, nova vagina i novi ulaz u uretru“ kaže dr Marko Mesić dečji hirurg iz Hrvatske.

U Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, godišnje se uradi dvadesetak operacija različitih tipova anomalija, koje se rešavaju rutinski, a budući da su ovo izuzetno retki slučajevi, nova iskustva na tom polju su neprocenjiva.

“Sve smo mi ovo radili, ali i u svetu i kod nas se uvode nove metode minimalno invazivne hirurgije i, naravno da volimo da razmenimo iskustva, da nam donesu nešto novo, da mi njima pokažemo šta smo radili do sada, tako da je ovo veoma dragoceno“ izjavila je prof.dr Svetlana Bukarica načelnica odeljenja neonatalne hirurgije Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine.

Sagovornici ističu da je postoperativni oporavak pacijenata dugotrajan i težak i oni su pod stalnim nadzorom lekara, ali im je data mogućnost da i u funkcionalnom i u estetskom smislu nastave da žive normalnim životom.

(Telegraf.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA