Podvig lekara UKCS: Ženi sa karcinomom pankreasa spasen život operacijom koja se izvodi malo gde u svetu

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 17

Tim lekara Urgentnog centra Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS) spasio je život ženi oboleloj od karcinoma pankreasa kompleksnim hirurškim zahvatom. Ova operacija izvodi se u malom broju centara u svetu, a u našoj zemlji izvedena je prvi put. Pacijentkinji je izvađen značajan deo abdominalnih organa, a sama procedura je, između ostalog, specifična u tome što podrazumeva i rekonstrukciju glavne crevne vene.

Pacijentkinja M. S., stara 67 godina, iz unutrašnjosti Srbije, pre nešto više od 2 nedelje podvrgnuita je ovom hirurškom zahvatu, a s obzirom na to da je postoperativni oporavak prošao odlično, ona se već otpušta iz bolnice i odlazi kući.

Veoma kompleksnu proceduru izveo je multidisciplinarni tim na čelu sa hirurgom dr Milošem Bracanovićem, a činili su ga i prof. dr Nenad Ivančević, dr Nenad Jakovljević, dr Jelena Mitrović, dr Mateja Petrović, radiolozi Bora Lukić, Jelica Vukmirović, Tijana Tomić i anesteziolozi Nataša Pavlović, Milena Kekić i Ivan Stoimirov.

Kako za Telegraf.rs objašnjava dr Miloš Bracanović radi se o veoma kompleksnoj operaciji APPELBY, koja predstavlja izazov za svetske centre, a za njega lično najveći uspeh je što se pacijentkinja dobro oseća i odlazi kući.

- U hiriškom smislu APPELBY procedura je ekstremno zahtevna i kompleksna, a za ishod i uspeh bitno je da je pacijent prošao bez komplikacija. Radi se o proceduri lečenja uznapredovalih karcinoma pankreasa kod kojih je došlo do infiltracije glavnog arterijskog stabla koje snabdeva krvlju jetru, želudac, pankeras i slezinu. Tokom ove operacije odstranjuje se tumor pankreasa u celosti, sa najvećim delom odnosno skoro celim želucem, pankreasom, slezinom i arterijskim stablom, uz odstranjivanje pripadajućih limfnih čvorova i rekonstrukciju glavne crevne vene - objašnjava dr Bracanović:

Ovaj hirurški zahvat za podvig trajao je oko 6 sati.

- Ovako opsežne operacije izvode se u visokospecijalizovanim centrima jer su radiološka procena, stručan hirurški i anesteziološki tim presudni za uspešan ishod. Preoperativno, sa kolegama sa radiologije urađena je adekvatna procena i priprema koja je doprinela da operacije prođe bez komplikacije. Najčešće komplikacije ove procedure su “otkazivanje” jetre, krvarenje, ali i popuštanja anastomoze koja se pravi između creva i malog preostalog dela želuca. U tom smislu, anesteziološki tim i intenzivna nega su u postopertivnom periodu značajno doprineli da pacijentkinja bude otpuštenja kući bez ikakvih komplikacija - objašnjava dr Bracanović.

Pacijentkinja je bolest otkrila nakon epizode jakih bolova u stomaku, nakon čega je na kompjuterizovovanoj tomografiji (CT) dijagnostikovan tumor pankreasa. Iz regionalnog zdravstvenog centra poslata je u UKCS, a svojoj kući vraća se bez bolova.

- Ne samo da joj je spasen i produžen i život, već je u potpunosti povratila kvalitet života bez ikakvih bolova - kaže dr Bracanović.

(Telegraf.rs) 

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Amiga

    9. novembar 2023 | 13:04

    Svaka čast.

  • S

    9. novembar 2023 | 13:42

    Doktorima povecati plate, spasavaju nam zivote. Pobeci ce svi.

  • Danilo

    9. novembar 2023 | 13:24

    Bracanović je mlad čovek,volja i želja da se spasi život postoji... nadam se da neće pasti pod uticaj raznih "klanova" u našem zdravstvu... zasad svaka čast!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA