Institut "Torlak" postaje ekskluzivni distributer vakcine protiv hepatitisa B
Ministarka Jelena Begović je objasnila da je to omogućeno ugovorom koji je potpisan između tog instituta i južnokorejske kompanije LG Chem
Institut Torlak postaje ekskluzivni distributer vakcine protiv hepatitisa B, a to je omogućeno ugovorom koji je potpisan između tog instituta i južnokorejske kompanije LG Chem, izjavila je danas ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović.
Ona je kazala da će ovaj ugovor, koji je potpisan 31. oktobra u drugoj fazi omogućiti da ova južnokorejska kompanija prenese svoje znanje i veštine u kontroli kvaliteta institutu, tako da će Torlak moći da vrši kompletnu kontrolu kvaliteta proizvodnje, ali i finalnog proizvoda, odnosno vakcine protiv hepatitisa B po najvišim kriterijumima i svetskim standardima.
"Nakon uspešno realizovana prva dva koraka očekujem da Institut Torlak postane i proizvođač hepatitis B vakcine, a time se otvaraju vrata za proizvodnju i mnogih drugih vakcina i bioloških lekova koji se primenjuju u biomedoicini, što će izuzetno podići i samu reputaciju instituta Torlak", kazala je Begović Tanjugu.
Na taj način će, kako je naglasila ministarka, Srbija imati svoju proizvodnju i zapošljavaće svoje najbolje ljude u Institutu, odnosno imaće svoje kapacitete za proizvodnju i neće zavisiti od drugih.
Ona je podsetila da je u septembru ove godine predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić potpisala Memorandum o razumevanju između Srbije i Južne Koreje koji se odnosi na uzajamno podsticanje i zaštiu ulaganja između dve zemlje.
"Srbija biotehnologiju vidi kao jednu od primarnih grana industrije, odnosno primarnih grana privrede i zato je čitav projekat Bio 4 Kampusa osmišljen tako da privuče velike kompanije iz oblasti biotehnologije i da postane platforma za saradnju sa čitavim svetom", kazala je ministarka.
Begović je naglasila da se trenutno ekonomija svih najrazvijenijih zemalja baziraju na znanju, odnosno na nauci, inovacijama i na znanju ljudi koji rade u ovim oblastima, a to su takozvane inovativne ekonomije.
"Jedna od tih inovativnih ekonomija je i bioekonomija i Srbija je zaista odlučila da krene u smeru razvoja biotehnologije, odnosno bioekonomije, pa je tako 31. oktobra ove godine potpisan Ugovor između našeg Instituta Torlak i trenutno najveće južnokorejske kompanije u oblasti hemijske industrije, ali i kompanije koja se bavi razvojem novih materijala i biofarmaceutika koji se primenjuju u zdravstvenim sistemima, LG Chem kompanije", kazala je sagovornica Tanjuga.
(Telegraf.rs)
Video: Ministarka Jelena Begović o značaju nauke i kako je približiti stanovništvu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Anonymus
Jesu li oni institut koji treba da proizvodi ili preprodavci tuđih proizvoda.... e, tigre, tigre....!!
Podelite komentar
Novosadjanin
To je sada beše privatni institut? Ako njega kontroliše šta plasira na tržište?
Podelite komentar
Narod
Torlak nije naš.
Podelite komentar