Od pametne pseće ogrlice do projekcije života za 2057. godinu: Šta je sve otkriveno na Danu nauke u Nišu
Nije nam ideja da prikažemo tu surovu distopiju koja nas očekuje, a leto koje iza nas, poprilično nam je dalo pogled u klimatske promene, kaže Mirjana Utvić iz Centra za promociju nauke
Mobilna klimatska kapsula koja distopijski pokazuje kako će život izgledati 2057. godine, virtuelni pčelarski asistent, pametne ogrlice za lovačke pse i automatska inspekcija podvozja železničkih vozila bili su prikazani na Danu nauke i inovacija u Naučno-tehnološkom parku u Nišu.
Pogled u budućnost pokušao je da predstavi Centar za promociju nauke koji je prošle godine predstavio klimatsku kapsulu nastalu kroz razvijanje dijaloga sa klimatolozima i drugim naučnicima. Mirjana Utvić iz Centra ističe da če ulaskom u kapsulu posetioci biti teleportovani u 2057. godinu, te da će vidite distopijski scenario i “tačku bez povratka”, javljaju juznevesti.com.
"Nije nam ideja da prikažemo tu surovu distopiju koja nas očekuje, a leto koje iza nas, poprilično nam je dalo pogled u klimatske promene i kako one izgledaju u našem regionu. Imaćemo i seriju drugih sadržaja koje će pratiti taj dijalog, kako bismo proaktivno razmišljali i videli kako na lokalu možemo razmišljati i prilagoditi se kroz naučno-građanski pristup", kaže Mirjana.
Prisutni su mogli da vide automatsku inspekciju podvozja železničkih vozila studenata Mašinskog fakulteta iz Niša. Profesor Milan Banić ističe da po zakonskoj regulativi, viziuelne inspekcije u kanalima su obavezne na nedelju dana.
"Do sada ste morali da lokomotivu sa neke lokacije transportovati do kanala na kome će inspekcija biti izvršena. Recimo Niš - Dimitrovgrad, jedan odlazak lokomotive do kanala košta 7.600 evra. Ovaj robot obavlja vizuelnu inspekciju direktno na trasi, potpuno je automatizovan i generiše se izveštaj da li je sve u redu sa podvozjem vozila, što je veoma bitno za bezbednost železničkog saobraćaja ", ističe Banić.
Iz niške kompanije Bee Hold ističu da oni predstavljaju svoj istoimeni projekat koji će omogućiti pčelarima da automatiziju proces pčelarenja. Predstavnik kompanije Tihomir Đurković ističe da njihov proizvod već koristi više od 40 pčelara širom Srbije, koji istovremeno i razvijaju Bee Hold asistenta.
Naš sistem se sastoji iz dva tipa uređaja, a to su Bee Hold standard i Bee Hold pro, koji je patentiran u Srbiji, a sada radimo na patent zaštiti na međunarodnom nivou. Glavni cilj nam je da razvijemo digitalnog pčelarevog asistenta koji će u realnom vremenu pružiti neophodne informacije o potencijalnim problemima i da im pruži preporuke za optimalno sprovođenje određenih aktivnosti na terenu - kaže Tihomir.
Još jedna niška kompanija Kanandi predstavila je u NTP-u svoj projekat - pametni sistem za praćenje lovačkih pasa. Nebojša Ranđelović kaže da su napravili inovativan sistem protiv krađe opreme, sa kojom se vlasnici pasa često sureću.
Kako je rekao, njihova ogrlica nema eksternu antenu, koja je do sada pravila probleme psima prilikom kretanja na nepristupačnim stazama.
Vlasnici pasa mogu koristiti ogrlicu i uključivanje se vrši manuelnim putem pritiskom tastera na ogrlici, a isključivanje preko naredbe kroz mobilnu aplikaciju. Pomoću aplikacije će i lovci, tamo gde nema dostupnosti mobilne mreže i interneta, moći da komuniciraju preko radio veza - kaže Ranđelović.
Svoj proizvod preciznog skeniranja magnetnog polja prestavili su i niški predstavnici švajcarske firme Jesenis i istakli da uz pomoć njihovog aparata precizno dobijaju prostor oko magneta ili električnog kola.
Predstavnik Nikola Zenulović ističe da magnete poseduju svi mobilni telefoni i senzori u automobilima, te da oni moraju biti usklađeni u određenom opsegu, od kojeg će zavisiti i mnogi drugi faktori.
Među inovatorima bile su i Nišlije koje su osmislile i robota pastira i višenamenskog poljoprivrednog robota.
Inovatori iz Niša i ostalih gradova Srbije predstavili su ideje, a organizatori iz resornog ministarstva i NTP-a istakli su da će inicijativa, koja kreće iz Niša, omogućiti posetiocima sveobuhvatni pristup informacijama vezanim za programe podrške, izvore finansiranja, poreske olakšice, te da primerima “dobre prakse” mogu otkrititi put od ideje do realizacije.
Dan nauke i inovacije okupio je i studente i đake srednjih škola, koji su imali prilike da postavljaju pitanja i saznaju nešto više, a ministarka nauke, tehniloškog razvoja i inovacija Jelena Begović istakla je da će konferencijom kojom su krenuli iz Niša obići još 13 gradova u Srbiji.
(Telegraf.rs)
Video: Veovali ili ne, on je pas: Pronašli smo najslađeg Sneška Belića na svetu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.