200 godina od rođenja kneza Mihaila: Jubilej obeležen u (njegovom) Kragujevcu

 
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Povodom 200 godina od rođenja kneza Mihaila Obrenovića, Istorijski arhiv Šumadije objavio je monografiju "Knez Mihailo kroz umetnost i arhiv" sinoć od 19 časova u Staroj skupštini, koja se nalazi u porti crkve njegovog oca Miloša u Kragujevcu, gde je rođena moderna srpska država i donet Sretenjski ustav.

Mihailo Obrenović - jedini srpski vladar rođen u Kragujevcu, 16. septembra 1823. Bio je najobrazovaniji knez 19. veka i voleo umetnost. Pisao je i sam, a bio je i inspiracija za mnoga književna dela, piše RTS.

"U njima upoznajemo kneza Mihaila kao jednog izuzetnog sentimetalnog čoveka, koji svojoj voljenoj piše najlepša ljubavne stihove, ali i kao čoveka koji u tuđini pati za svojom domovinom", navodi Sanja Živković, direktorka Istorijskog arhiva Šumadije.

Sve to pretočeno u monografiju i upotpunjeno fotografijama 33 dokumenta iz tog doba.

"Samo tri dokumenta su ona koja je on lično pisao, obično se obraća svom ocu Milošu Obrenoviću za života, a sva ostala dokumenta je dobio od različitih stranaka, ministara i ljudi iz tadašnje Srbije", ističe Predrag Ilić, istoričar u Istorijskom arhivu Šumadije.

Koju je predvodio u dva navarata, sve ukupno 10 godina.

"Njegov veliki domet je što je isterao Turke iz Srbije. Znači, Turci su predali sva utvrđenja i sve gradove, predali srpskim vlastima. U kulturnom pogledu uspeo je da krene sa izgradnjom Narodnog pozorišta u Beogradu iako nije dočekao njegovo zvanično otvaranje, a treća njegova tekovina je to što je Srbiju okrenuo ka Evropi i i došlo je do neke vrste prodora tih evropskih uticaja na naše prostore", naglašava Predrag Ilić, istoričar u Istorijskom arhivu Šumadije.

Dva veka od rođenja kneza Mihaila, Kragujevac obeležava i naučnim skupom, predstavljanjem filatelističkog izdanja "Vladari Srbije", premijerom filma "Što se bore misli moje", multimedijalnom muzejskom postavkom.

(Telegraf.rs)

Video: Sa čamca nasred Drine zaprosio devojku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA