Arsen pravi olimpijsku stazu za daljinsko jahanje od 120 kilometra
Veliki broj gostiju je i ove turističke sezone odučio da svoj odmor provede u bungalovu odgajivačnice brdskih konja “Sokol” vlasnika Arena Andrića u selu Drainci, koje se nalazi u blizini graničanog prelaza Strezimirovci u Opštini Surdulica.
Mnogo njih je došlo čak iz Nemačke i Bugarske sa ciljem da uživaju u rekreativnom jahanju predivnim predelima Vlasinske visoravni. Nemački turisti su pogotovo uživali u konjima koji u ovoj odgajivačnici slobodno šetaju. Ovo pogotovo što se u njihovoj zemlji konji izvod napolje tek kada im je vreme za trening, piše Jugmedia.
Ovu odgajivačnicu, prema rečima njegovog vlasnika, tokom godine obiđe i ogroman broj dece koja u pratnji roditelja dođu da pohađaju školu jahanja.
On kaže da su to nezaboravni trenuci za njih, a pogotovo kada se posle rekreativnog jahanja zajedno sa konjima spuste do Vlasinskog jezera gde ih obično čekaju roditelji.
Ovakvu vrstu odmora on je želeo da priušti ljudima gotovo od trenutka kada je pre pet godina u Nišu, gde je živeo i brinuo o jednom paru brdskih konja, došao na ideju da na svojoj dedovini podigne odgjivačnicu ove rase i sačuva od izumiranja.
Toliko je želeo da ostvari svoj životni san da to nije moglo da mu pokvari ni trnje koje je trebao da da iskrči kako bi na tom mestu mogao da podigne odgajivačnicu, a posle i bungalov koje čuvju psi silvani ili zmajevi.
“Ova rasa pasa godinama je čuvala srpska ognjišta. Pronalazio sam ih u manastirima i zajedno sa članovima svog udruženja o zaštiti životinja poklanjao braći iz viteških udruženja kako bi ih sačuvao”, kaže Arsen.
Ono što je on započeo da radi na svojoj dedovini veoma se dopalo nekim njegovim prijateljima koji su uporedo sa njim počeli da obnavljaju pradedovska ognjišta i ovom opustelom selu vraćaju život.
Ohrabren time Arsen je još smelije krenuo u realizaciju svojih ideja. Tako je na svojoj odgajivačnici, na Đurđevdan, oživeo narodnu svetkovinu na kojoj se prikazuju viteške svebor igre. Ovaj sadržaj nadogradio je ove godine organizovanjem “Konjičkih dana” koji su imali sportski karater održavanjem trke jahanja konja u prirodi, a na kraju su učešće preuzeli takmičari iz više konjičkih klubova.
“Planiramo da do kraja godine naša trka u daljinskom jahanju uđe u rang međunarodnog takmičenja. Do tada treba da napravimo olimpijsku stazu u dužini od 120 kilometara i ozbiljno računamo na pomoć izviđača i planinara u njenom trasiranju”, kaže Andrić.
On ističe da će se ova staza protezati od njegove konjušnice do manastira “Palje”, sagrađenog u devetom veku , pa planinom do Promaje i planinskih vrhova Strešar i Vrtop, da bi se kroz predivnu bukovu, hrastovu i brezovu šumu staza završila u selu Preslap. Za ovu turističku ponudu postoji veliko interesovanje kod stranih turista.
“Oni obožavaju naša tradicionalna jela.Vole i naše slatkiše krofne, palačinke namazane pekmezom napravljenim od šumskog voća”, ističe Arsen.
Nažalost ovaj projekat koji je od strateškog značaja za razvoj ovog kraja on neće realizovati u sradnji sa svojom lokalnom samoupravom koja nije prepoznala njegovu značaj. Na takav stav naišao je i kada je krenuo sa izgardnjom odgajivčnice iako je tada u zakup uzeo i tri hektara državnog zemljišta na kome je uložio velika sredstva.
(Telegraf.rs)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.