Prešli gotovo 1.000 kilometara motorima da odaju počast grčkim i srpskim herojima iz Prvog svetskog rata
Grupa bajkera iz grčkog grada Patra, prešla je gotovo 1.000 kilometara na motorima kako bi odala počast svojim precima - herojima Prvog svetskog rata, koji su poginuli na mestu Metiljavica kod Pirota u borbama protiv okupatora.
Na Grčkom vojničkom groblju kod Pirota, koga su grčki bajkeri obišli i položili cveće, poginulo je 358 grčkih oficira i vojnica, čije su kosti kasnije pokupljene i sahranjene na mestu gde se danas nalazi monumentalni spomenik napravljen od grčkog mermera, iz okoline Soluna.
Zemljište na kome se nalazi grčko vojničko groblje, Grad Pirot je petnaestak godina poklonio Grčkoj, pa je sada to praktično grčka teritorija, a svake godine se ovde održavaju državne svečanosti u znak sećanja na pale heroje iz bratskih naroda.
Spiros Tarnaris, bajker iz Patre, grada odakle potiču grčki heroiji koji su svoje kosti ostavili u Srbiji, studirao je u Beogradu, gde je završio veterinu. Na grčko vojničko groblje kod Pirota dolazio je više puta, a ove godine je prvi put došao sa svojim kolegama bajkerima za vreme održavanja svečanosti u znak sećanja na poginule heroje.
- Mi smo pošli iz Patre, grada na Peloponezu, prešli smo motorima preko 900 kilometara i došli zbog ceremonije u okviru koje je održan pomen palim herojima - Grcima u Prvom svetskom ratu, a koji su sahranjeni ovde. Došli smo samo zbog toga.
- Mi znamo o groblju, bili smo ovde dva-tri puta, ali nikada nismo bili za vreme ceremonije odavanja počasti. Sada smo na vreme saznali, organizovali se i doputovali ovde. Ovde je veoma lepo, zahvaljujemo Srbiji zbog toga što se na divan način brinu o grčkom vojničkom groblju i zaista je osećaj kada ste ovde izvanredan. Nismo bez razloga Grci i Srbi - braća-kaže Spiros Tarnaris, veterinar iz Grčke.
Osim Tarnarisa, u grupi bajkera su i Hristos Karabacos, Atanasopulos Jorgos i Kekostas Flikos, svi iz Patre, odakle su i grčki vojnici i oficiri koji su poginuli i sahranjeni kod Pirota.
(Telegraf.rs)
Video: Ravna Reka, selo bez ljudi: Nekada je ovde živelo više od 20 nacija, danas nema voće ko da obere
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.