Nesvakidašnja tradicija đaka prvaka u vojvođanskom selu: Učiteljici na poklon u korpi doneli jednu životinju

 
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Zvono za početak nove školske godine oglasilo se prvog septemra u brojnim vojvođanskim školama, u kojima je upriličen prijem prvaka. Međutim, sremačko selo Susek u opštini Beočin, smešteno na obroncima Fruške gore, prvi dan škole obeležilo je na jedinstven način u čitavoj zemlji - prvaci učiteljici poklanjaju najlepšeg petla, prenosi Dnevnik.

Ekipa Dnevnika posetila je Osnovnu školu "Jovan Popović" u Suseku gde meštani brižno neguju taj običaj.

Učiteljica Anđelka Manker ove godine dobila je čak deset petlova u ukrašenim cegerima, koliko prvaka je ove godine upisano.

Dočeku prvaka prisustvovali su njihovi stariji drugari, učiteljice, direktorka škole, roditelji, ali i predstavnici Opštine Beočin koji su mališanima uručili školski pribor i besplatne uybenike, dok su kratku priredbu priredili stariji učenici.

- Tradicija poklanjanja petla je duga više od jednog veka, ali je misterija kako je nastala. Ma koliko istraživali i ma koliko se raspitivali od starijih meštana ne možemo da otkrijemo poreklo tog običaja - kazala je Anđelka Manker, koja je inače Novosađanka.

- Kada sam se zaposlila u susečkoj školi direktor me je pozvao na ragovor kako bi mi objasnio da u selu postoji nesvakidašnji običaj poklanjanja petlova i da dar od đaka prvaka nikako ne smem odbiti jer se to smatra uvredom. Ovako neobična tradicija je vredna očuvanja i negovanja, i prenošenja na mlađe generacije kako ne bi iščezla u moderno doba kada ponekad zaboravimo na našu bogatu kulturu - navela je.

Učiteljica Nevenka Šodić 36 godina radi u prosveti i svaki put kada je dobijala prvake, u cegerima su stizali i petlovi.

- Porodice, posebno mladi roditelji koji ne uzgajaju živinu, kupuju petla specijalno za ovu priliku. To dovoljno govori koliko je ovaj običaj bitan za Susečane. Najviše đaka, njih dvadesetčetvoro, sam imala 1987. godine, kada sam dobila isto toliko petlova. E to je bio nesvakidašnji priozor! - objasnila je Nevenka Šodić.

Majke jednog od prvaka Tanja Begojević, koja se iz Novog Sada preselila u Susek, ponosno je ispratila svog prvaka u školu i pomogla mu da odnese šćućurenog petla u korpi.

- U početku sam se iščuđavala da ih deca nose u školu i unose u učionicu, ali sam vrlo rado prihvatila običaj. Mislim da je sjajan i da mora da se očuva - istakla je Tanja Begojević.

- Deca su već nekoliko dana pre polaska u školu uzbuđena. Veče pre ukrašavaju cegere u kojima će poneti petla, i jedva čekaju da svane dan i da pođu u školu. Osim što je interesantan, običaj je i koristan, jer deca razvijaju pozitivna osećanja prema polasku u školu, novoj sredini i promeni - kaže ona.

Da deca budu razborita i vredna

Kroz istoriju simbol petla se javljao u različitim kulturama i religijama, a najčešće se smatrao simbolom Sunca, jer kukurikanjem najavljuje novi dan.

- Petao predstavlja blagostanje, napredak, a u hrišćanstvu svetlost i vaskrsenje. Po starim verovanjima deca nose petla učiteljici da bi bila ranoranioci, vredni, razboriti, baš kao i petlovi - pojasnila je učiteljica Anđelka Manker.

Kao što je u pesmi "Petliću pevaču" Desanka Maksimović napisala: "Petliću pevaču, sutra me probudi pre nego što ptice iz gnezda poskaču, pre dece i ljudi – vikni glasom jasnim, prvi dan u školu da ti ne zakasnim" i susečki mališani su obećali da će na vreme stizati u školu i da će biti vredni ranoranioci, baš kao i petlić u pesmi.

(Telegraf.rs)

Video: Srpska lista objavila spot za predstojeće izbore na Kosovu i Metohiji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA