Ovo je način da se dokaže starateljstvo nad detetom i dobije pomoć od 10.000 dinara
Za ovu novčanu naknadu, da podsetimo, prijaviljuje se putem sajta idp.trezor.gov.rs, sve do 20. septembra ove godine
Juče je počelo prijavljivanje za najavljenu jednokratna pomoć od 10.000 dinara namenjenu svoj deci do 16 godina starosti, za koju se već prijavilo više 450.000 roditelja, a Ministarstvo finansija za Telegraf.rs je dodatno pojasnilo kako ovu pomoć da ostvare udovci i osobe koje imaju starateljstvom nad detetom, tačnije, kako da to starateljstvo i potvrde.
Za ovu novčanu naknadu, da podsetimo, prijaviljuje se putem sajta idp.trezor.gov.rs, sve do 20. septembra ove godine.
Čim je počela prijava, roditelji koji imaju starateljstvo nad decom, naišli su na nedoumicu kako to i da dokažu, pa je nadležno ministarstvo dalo dodatne instrukcije.
U Ministarstvu finansija objašnjavaju za Telegraf.rs da ukoliko je otac udovac, ili majka ne ispunjava propisane uslove jer, na primer nije državljanin ili nema prebivalište na teritoriji Republike Srbije, prijavljuje se na isti način kao i majka.
- U ovom slučaju potrebno je da otac unese samo svoj JMBG i broj lične karte, kao i da izabere banku u kojoj želi da mu bude uplaćen novac - kažu u Ministarstvu finansija.
Ukoliko je otac dobio starateljstvo nad detetom, a majka je živa, potrebno je da otac priloži sudsku presudu u PDF formatu.
- Dakle, dovoljno je da se sudska presuda fotografiše i pretvori u PDF, ili da se skenira i na taj način pretvori u elektronski oblik. Potrebno je da se prijave najpre pomoću svog JMBG-a i broja lične karte, a zatim će im se, kada budu proveravali status prijave, dati mogućnost da prilože pomenuti dokument - kažu u nadležnom ministarstvu.
Ukoliko se prijavljuje staratelj deteta, onda je potrebno da priložiti pravnosnažnu odluku organa starateljstva u PDF formatu:
- Dovoljno je da je fotografišu i pretvore u PDF, ili da je skeniraju i na taj način pretvore u elektronski oblik. Potrebno je da se prijave najpre pomoću svog JMBG-a i broja lične karte, a zatim će im se, kada budu proveravali status prijave, dati mogućnost da prilože pomenuti dokument.
U Ministarstvu finansija podsećaju da se hranitelji i primaoci novčane socijalne pomoći ne prijavljuju, već će im novčana pomoć automatski biti isplaćena.
Podsetimo, podnosilac prijave, odnosno majka, unosi broj lične karte i svoj matični broj, kao i naziv banke u kojoj želi da joj bude uplaćen novac. Kako bi prijava bila što jednostavnija, majke neće morati da unose matične brojeve dece, da bi se smanjila mogućnost za grešku prilikom unosa podataka.
Ova pomoć može se dobiti za svako dete koje je državljanin Republike Srbije, a koje je rođeno 21. novembra 2006. godine ili nakon tog datuma. To znači da su obuhvaćena i deca koja sada imaju 16 godina, a koja prošle godine nisu ispunjavala uslove za pomoć mladima od 16 do 29 godina, jer su imala manje od 16 godina.
Pravo na uplatu novčane pomoći u iznosu od 10.000 dinara ima majka deteta, a izuzetno otac, staratelj ili hranitelj pod uslovima propisanim odgovarajućim zakonskim rešenjem, koje je stupilo na snagu 1. avgusta.
(Telegraf.rs)
Video: Gastroenterolog dr Saša Perić: Nadimanje, bolovi u stomaku, prejedanje, koji simptomi su alarm
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pravnica
Da li i deca sa dvojnim drzavljanstvom imaju pravo na ovu nadoknadu iako nisu rodjena u Srbiji? Pa lepo neka primaju iz vise drzava pomoc...nista vi ne proveravate...kada cete uraditi socijalne karte da pomoc dobiju oni kojima je zaista i potrebna. Sramota je ovo sta radite i koliko ste nestrucni...samo su glasovi i clanske karte bitne, veze i vezice...
Podelite komentar
kiDe
A gde su deca između juna(do15 juna 2006,prethodna pomoć) i novembra 2006?
Podelite komentar
Laki
Sta ga komplikuju toliko,valjda sistem prepoznaje to,a ko nema mogucnosti kako ce sve to uraditi...mislim za samohrane oceve ...ima slucajve gde deca zive za ocevima a nisu sudski razvedeni,deca su kod oceva i sad majka koja ne zivi sa decom treba uzeti novac..
Podelite komentar