Belmužijada ovog vikenda u Svrljigu jača od kiše
Vinko Milutinović iz sela Beloinje kraj Svrljiga rekao je da se u tom kraju umeće pripremanja belmuža prenosi sa „kolena na koleno, od oca na sina“, tako da belmuž svi umeju da pripremaju, i muškarci i žene
Belmužijada, najpoznatija i najposećenija kulturno-zabavna manifestacija u Svrljigu bez koje stanovnici tog kraja više ne mogu da zamisle ni jedno leto, počela je u petak i danas će biti završena. Kiša nije uspela da pokvari planove organizatora tako da je sinoć organizovan koncert „Leksington benda“, a nije uspela ni da sa Sportskog centra „Pastirište“ otera najvernije posetioce, svih generacija, od najmlađih do najstarijih.
Belmuž, specijalitet od sira i brašna, pripremao se ispod šatora i nadstrešnica i dok je napolju pljuštalo, a čim bi kiša prestala da pada, oko štandova za prodaju tiskali su se brojni kupci. U plastičnim čašama belmuž se prodavao za 250 dinara, dok je kugla tog specijaliteta koštala 100 dinara.
Svrljižani su za posetioce i ovoga puta pripremili brojne specijalitete iz svog kraja, pa su osim belmuža mogle da se kupe i najrazličitije pite i starinski kolači, narodna nošnja, suveniri, med, domaća rakija i čajevi.
Na „Pastirištu“ se i ove godine birao najukusniji belmuž, ali i najuksniji kolači i pite, a na licu mesta svi zainteresovani mogli su da nauče kako se priprema specijalitet koji je postao zaštitni znak Svrljiga.Najvažnija stvar za pripremanje belmuža, objašnjavali su strpljivo tokom protekla dva dana domaćini, jeste kvalitetan mladi kravlji sir.
Dragana Milojković, domaćica, kojoj se ove godine prvi put nadmetala i osvojila prvo mesto u polufinalu u konkurenciji 16 takmičara, kazala je da joj je za pripremu belmuža potrebno oko pola sata.
„Sir mora da se rastapa na tihoj vatri. Za to vreme ne dodaje mu se ništa drugo, niti voda, niti masnoća, samo malo soli. Kad se sir potpuno otopi dodaje mu se malo pšeničnog i malo kukuruznog brašna i sa tim se uprži“, objasnila je Milojković.
Vinko Milutinović iz sela Beloinje kraj Svrljiga rekao je da se u tom kraju umeće pripremanja belmuža prenosi sa „kolena na koleno, od oca na sina“, tako da belmuž svi umeju da pripremaju, i muškarci i žene.
„U našem kraju belmuž se ne sprema često, sprema se uglavnom za slavu, kad vam dolaze gosti, a nekada se spremao i kada su se šišale ovce. To je bila nekada sirotinjska hrana, a sada je specijalitet. Sirotinja je počela prva da je sprema jer nije imala dovoljno mesa. Belmuž je kaloričan i dugo „drži“. Kad njega pojedete, ne možete mnogo mesa posle tokom ručka da pojedete jer ste već siti. Koliko puta sam čuo ljude koji kažu: „Prešao sam se, najeo sam se belmuža na slavi, pa nisam posle mogao meso da jedem“. Belmuž se nekada, a i sada služi isključivo pre glavnog jela“, objasnio je Milutinović.
Da u Svrljigu belmuž umeju da pripremaju svi potvrdili su i poštari iz tog mesta Bratislav Filipović i Lazar Jovančević.
„Takmičimo se maltene od samog početka, od kako je krenula „Belmužijada“. Poslednje dve godine osvajali smo i nagrade za naš belmuž, jednom drugu, a jednom treću nagradu“, kazali su Filipović i Jovančević i dodali da na terenu, dok nose poštu, često bivaju posluženi belmužom.
Da bi svi takmičari bili u ravnopravnom položaju pri premanju belmuža, opština Svrljig obezbeđuje svima isti sir iz „Svrljiške mlekare“, a pobednika kažu određuju nijanse, u šta su se uverili svi oni koji su probali taj specijalitet na ovogodišnjoj „Belmužijadi“.
Najpoznatija svrljška manifestacija biće danas završena finalnim takmičenjem u pripremanju belmuža, izborom najlepšeg pastira i najlepše pastirice, nastupom kulturno-umetničkih društava i koncertom Slađe Alegro.
(Telegraf.rs)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Duska
Divan je belmuz, moji su iz Svrljiga pa sam ga jela.
Podelite komentar