Srbija napravila strategiju da poboljša položaj najstarijih građana: Svaki peti stanovnik stariji od 65 godina
Ministarka Kisić je ukazala da je, prema rezultatima Popisa stanovništva iz 2022. godine, ukupan udeo lica starijih od 65 godina 22 odsto
Cilj Predloga strategije za unapređenje položaja starijih lica u Republici Srbiji za period od 2024. do 2030. godine je unapređenje položaja najstarijih sugrađana i poboljšanje kvaliteta njihovog života, poručila je danas ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić na javnoj raspravi o ovom strateškom dokumentu u Domu Narodne skupštine Republike Srbije.
Ministarka Kisić je ukazala da je, prema rezultatima Popisa stanovništva iz 2022. godine, ukupan udeo lica starijih od 65 godina 22 odsto, što znači da više nego svaki peti stanovnik naše zemlje spada u ovu kategoriju, kao i da fenomen starenja stanovništva pogađa i najrazvijenije zemlje.
Za razliku od nekih prethodnih strategija i akcionih planova, koji su bili usmereni na institucionalni smeštaj starijih osoba, ovaj predlog je usmeren ka aktivnom i zdravom starenju, međugeneracijskoj saradnji i i socijalnij inkluziji starijih, navela je Kisić i dodala da je briga o starijima jedan od prioriteta Vlade Srbije i Ministarstva za brigu o porodicu i demografiju.
Prema njenim rečima, najstariji sugrađani su decenijama unazad pokazali koliko su odgovorni i kako treba da se ponašamo, a bili su i odličan primer svima i tokom pandemije korona virusa.
Ministarka Kisić je dodala da je namera Predloga strategije za za unapređenje položaja starijih lica da starija populacija bude uključena u sve društvene segmente i procese, jer su njihovo znanje i iskustvo od neprocenjivog značaja.
Kisić je ukazala da su Radnu grupu koja je izradila Predlog strategije činili predstavnici nadležnih ministarstava, organizacija civilnog društva i akademske zajednice, a da je postupak izrade podržao Populacioni fond UN.
Ministarka Kisić je pozvala zainteresovane da se uključe u javnu raspravu o ovom strateškom dokumentu, koja traje do 15. avgusta, kako bi strategija bila što bolja i svrsishodnija i da bismo i time jasno pokazali da smo društvo jednakih mogućnosti i prava za sve građane.
(Telegraf.rs)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nena
Glupisti velike. Dajte vece penzihe onima koji imaju male i bice im bolje.
Podelite komentar
Teodora
Draga ministarki, ne znam sta nameravate da uradite za starije osobe? Ono što sigurno znam da mnogo tih penzionera prima umanjene penzije, ne svojom krivicom. Jednostavno su napunili 40 god. rada i poslodavac ih šalje u penziju iako nemaju 65 god. starosti. Pa da li je u redu da neko ko je pošteno odradio svoj radni staž time bude kažnjen?????? Još bih i shvatila da je to do navršenih 65 godina. Ali ne, njima se odbija taj procenat do kraja života. Sredite prvo to mislim da za budžet to nije veliki novac, a za penzionera bogami jeste. Eto, krenite od toga. Unapred zahvalna jedna penzionera u ime svih koji imaju isti problem.
Podelite komentar
Sova
Sve je to uredu. Ali kada crte malo da mislite i na gradjane od 45 do 65,jer mi smo u Srbiji gradjani drugog reda. Poslovi do 45 godina, krediti za mlade, pomoc drzave nista. Bar nemojte da nas za posao diskriminisete. Žalosno jer su te generacije ratovale za ovu drzavu a sada su gradjani drugog reda!
Podelite komentar