Lekar iz Londona o trošku RFZO došao u Srbiju: Operisana trogodišnja devojčica sa urođenom bolešću

 
Čitanje: oko 1 min.
  • 2

Na Institutu za majku i dete uspešno je urađena operacija urođenog suženja dušnika kod trogodišnjeg deteta. Intervenciju je uradio doktor iz Londona Nagarajan Mutialu sa timom lekara sa Instituta.

Za trogodišnju devojčicu svaki udisaj, doktori kažu, bio je borba za život. Zato je operacija urođenog suženja dušnika bila jedini spas, piše RTS.

"Ovo dete ima probleme sa disanjem, znači diše na škrge. Ova operacija mora da se radi na tzv. vantelesnom krvotoku kao da se radi operacija na srcu. To suženje je jako nisko dole, jako nepristupačno i mi ćemo nadam se osloboditi to suženje i omogućiti detetu da normalno diše", kaže dr Mila Stajević, hirurg sa Instituta za majku i dete.

U tome im pomaže kolega iz Londona, koji samo u Britaniji uradi oko 25 takvih intervencija godišnje. U Srbiji je o trošku RFZO. Uspešnost operacije je, kaže, oko 98 odsto.

"Pokušaću da kod deteta proširim trahije kroz veoma komplikovanu operaciju. Takav problem kod dece je prilično redak. Ako roditelj vide da se dete bori da diše, to ne znači odmah da je ova bolest u pitanju. Danas uz veću svest i dijagnostiku svako dete koje se rodi sa problemima koji se ne mogu objasniti uobičajenom dijagnostikom mora da prođe kroz ovu operaciju", navodi dr Nagarajan Mutialu, kardiotorakalni hirurg.

Takav tip operacije prvi put je izveden kod malog deteta u našoj zemlji.

(Telegraf.rs)

Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Majka

    21. jul 2023 | 08:17

    Bravo za potez. Uvek je jeftinije da se hirurg plati da dodje i izvrsi ovde operaciju nego da se dete i roditelji izmestaju u strane bolnice i placaju tamo bolnicki troskovi..Ali ima tu jedna mana sto je u postooperativnom toku bolje biti u stranoj bolnici jer su uslovi u nasim decijim bolnicama nedovoljno sterilni i komfor za decu i majku nula i cesto se stvari zakomlikuju tada.Sestre nedovoljno obucene nasi lekari naidju u prolazu, kupatila ne higijenska i predratna, hrana uzas i tako redom.Jos kada bi izgradili lepu, novu, aparatima opremljenu i veliku deciju bolnicu sa dobrim salama kod nas tek tada bi ovakvi potezi imali jos veci smisao.

  • Vuk

    21. jul 2023 | 11:25

    Dobar lekar i čovek, godinama smo radili zajedno u londonu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA