Žene iz Boke čuvaju tradiciju: Svake godine peru vunu na Tamišu, ovako izgleda stari zanat
Članice Udruženja žena "Banatsko jagnje" iz Boke, u opštini Sečanj, i ove godine su nastavile lepu tradiciju ručnog pranja ovčije vune u Tamišu. Ovaj veliki posao počele su u četvrtak, a on će trajati i ove nedelje, piše Dnevnik.
- Ove godine imamo oko 25 runa. Pripreme počnemo kod kuće, a kad dođe vreme za pranje i ispiranje, selimo se na Tamiš. Tako čuvamo tradiciju, a i lakše nam je na Tamišu, jer je voda meka, lako se radi u njoj i toplija je nego ona iz česme - priča predsednica Udruženja žena "Banatsko jagnje" iz Boke Marija Večanski.
Ove godine posao je okupio šest žena, koje su vrlo vešte u pranju i ispiranju. Vunu peru isključivo domaćim sapunom, koji same naprave. Kako kažu, tako je oprana vuna najlepša i najbolja za dalji tretman.
- Uglavnom smo imali vunu od ovaca rase "Virtemberg" i "Il de frans", ali se izgleda provukla i neka "cigaja". Ove godine ćemo svu vunu nositi na drndanje, kod vunovlačara, jer je planiramo za jorgane. Imamo dovoljno rezervi vune za predenje - ističe ona.
Nakon nekoliko dana pranja i ispiranja, sledi sušenje i iščešljavanje vune. Tek kada malo minu vrućine, negde u septembru, sledi drndanje.
Zahvaljujući ženama iz Boke i dalje se čuva tradicija pranja vune u Tamišu. Nekada ih je, istina, bilo više, znale su nekih godina da operu i po 400 kilograma vune. Sada je drugačije ali se nadaju da će znanje preneti mlađima koji će tradiciju nastaviti.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.