Vreme čitanja: oko 2 min.

Srpski zarobljenici i vojnici iz Velikog rata dobili spomenik u Italiji

Vreme čitanja: oko 2 min.

Selaković je rekao da je seoce Kastelano, koje danas ima svega 800 žitelja, bilo mesto robovanja za stotine Srba tokom Prvog svetskog rata

  • 1
SNS VLADA VUCIC Foto: Tanjug/Miloš Milivojević

Spomenik srpskim zarobljenicima i vojnicima stradalim u Prvom svetskom ratu na teritoriji Trentina, otrkiven je u italijanskom mestu Kastelan.a tom svečanom činu prisustvovao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković.

Otkrivanju spomenika u Trentinu prisustvovao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković, piše RTS.

"Danas smo na srpskom groblju podigli spomenik u koji smo uklesali reči da naše borce sačuvamo od zaborava. Do prošle godine mi u Srbiji nismo znali za Srpsku stazu, nismo znali za srpsko groblje, ali su dvojica Italijana Mauricio i Klaudio, dvojica istoričara, članova lokalnog istorijskog društva, sačuvali tu priču od zaborava", rekao je ministar prilikom otkrivanja spomenika srpskim zarobljenicima i vojnicima.

Selaković je, kako se navodi u saopštenju ministarstva, naglasio da su Mauricio i Klaudio metal detektorom obavili istraživanje na lokaciji Srpskog groblja i po nađenim novčićima, tokama od kaiševa, dugmićima utvrdili da su to bili srpski vojnici.

Stotine Srba ostavilo živote u Kastelanu

Spomenik na Srpskom groblju nadomak mesta Kastelano postavilo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije uz podršku italijanske regije Trentino Alto Adiđe i Opštine Vila Lagarina. Selaković je rekao da je seoce Kastelano, koje danas ima svega 800 žitelja, bilo mesto robovanja za stotine Srba tokom Prvog svetskog rata.

"Stotine njih su tu ostavili živote. Tu se nalaze planinski vrhovi od 2.059 metara, ispod njih je danas otkrivena tabla sa nazivom 'Srpske staze'. To je staza kojom su išli Srbi kao vojnici, zarobljeni na teritoriji Kraljevine Srbije, ali i Srbi iz BiH, Like, Severne Dalmacije, koji su bili zarobljeni tokom rata i osuđeni na prinudan rad samo zato što su pripadali srpskom narodu“, istakao je Selaković.

Objašnjavajući zašto je Roverto, grad koji se nalazi u neposredoj blizini, grad mira, Selaković je naveo da u Rovertu, postoji spomen kosturnica sa 22.000 austrougarskih, italijanskih i čehoslovačkih vojnika iz Prvog svetskog rata.

U Rovertu se nalazi, kako je dodao, i veliko zvono napravljeno 1924. godine, koje nosi naziv "Marija Dolores".

"To zvono, izliveno od topovskih cevi svake vojske učesnice u Prvom svetskom ratu, pa i vojske Kraljevine Srbije, u čast svih izginulih u ratovima svake nedelje zvoni sto puta", objasnio je Selaković.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Rale

    17. jul 2023 | 09:15

    To su, izmedju ostalih, Srbi iz Austrijske vojske zarobljavali Srbe sa nrprijateljske strane.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA