Vulević: Slučaj udaje devojčice (12) u Nišu može se smatrati otmicom

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Specijalista za socijalno pravo o dečijim brakovima Dragan Vulević rekao je danas da rano stupanje u brak maloletnog deteta nosi određene posledice po rast i razvoj, te da je potrebno zabraniti maloletničke brakove.

On je istakao da je pre desetak godina pokrenuta inicijativa za izmene i dopune Porodičnog zakona kojom bi apsolutno i izričito bilo zabranjeno zaključivanje maloletničkih brakova.

- Sledeći situacije iz prakse i analize došli smo do zaključka da bi trebalo zabraniti maloletničke brakove - rekao je Vulević za Tanjug.

On je povodom slučaja dvanaestogodišnjakinje iz Niša, koja je prisilno udata, istakao da se ne može reći da se radi o trgovini ljudima, pošto roditelji deteta nisu bili saglasni, niti su primili nikakvu novčanu naknadu.

- U tom slučaju se može govoriti o krivičnom delu otmice. Krivični zakonik ne govori o starosti deteta, nego o zaključenju vanbračne zajednice sa maloletnim licem. Kazna je zaprećena do pet godina zatvora, a ukoliko su roditelj, staratelj ili usvojitelj to uradili iz koristoljublja, može se govoriti o trgovini ljudima - objasnio je on.

Vulević je rekao da je jedno istraživanje UNICEF-a iz 2016. godine pokazalo alarmantne podatke koji ukazuju na visok broj zaključenih maloletničkih brakova i vanbračnih zajednica.

- Istraživanje govori da je 57 odsto devojčica iz romske populacije ušlo u vanbračnu zajednicu, a da je skoro 12 odsto njih uzrasta do 12 godina - istakao je on.

Centri za socijalni rad, kada dobiju takav zahtev od suda da izvrše procenu za stupanje maloletnika u bračnu zajednicu, i kada pozovu, uglavnom, maloletnu devojčicu i njene roditelje kako bi sagledali kompletnu situaciju i psihološku zrelost, konstatuju da je to vrsta zakasnele trudnoće, kaže Vulević.

- Oni se tada nalaze u profesionalnoj dilemi, da li da daju mišljenje da je dete psihički zrelo da preuzme bračne dužnosti - rekao je on.

Kako je podsetio, pre osam godina je stvorena je tzv. koalicija za borbu protiv maloletničkih brakova kojoj je i tadašnje nadležno ministarstvo pristupilo. Onda se ušlo u formalizaciju kako bi se izričito zabranilo zaključenje maloletničkih brakova.

Vulević je istakao da se na prevenciji mora raditi konstantno.

- Moramo imati konstantne i sadržajne aktivnosti u okviru obrazovnih, zdravstvenih i institucija socijalne zaštite, koje će posledice po rast i razvoj deteta približiti roditeljima i javnosti - rekao je on.

Takođe, istakao je da moramo ekonomski osnažiti ugroženu nacionalnu grupu, i približiti im programe podrške.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • N 1

    17. jul 2023 | 07:12

    Otmica za koju su znale obe porodice a da bi bili čisti pred zakonom.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA