386.000 građana posetilo platformu "Čuvam te": Kakvi su rezultati prijave nasilja

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 3

Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu od 2021. godine pustila je u rad prvu nacionalnu platformu "Čuvam te", čiji je cilj prevencija i zaštita od vršnjačkog nasilja u Srbiji. Do sada je održano više onlajn obuka za obrazovne i vaspitne ustanove i centre za socijalni rad.

Juče je u Aranđelovcu organizovana i prva obuka uživo za zaposlene u javnim institucijama.

Platforma povezuje 2.700 institucija, osnovne i srednje škole, centre za socijalni rad, javna tužilaštva, policijske stanice, domove zdravlja. Iskustva u radu sa platformom, u Aranđelovcu, razmenilo je 250 nastavnika i socijalnih radnika iz cele zemlje. Dobili su i dodatna uputstva - kako da efikasnije deluju u slučaju prijave nasilja, piše RTS.

Koordinator platforme "Čuvam te" Sanela Galijanin navodi da imaju i mogućnost da kroz jedno veliko uputstvo od 60 slajdova pronađu ono što im treba i da mogu da se prisete onog dela koji su prošli na obuci.

Trenutno se na platformi "Čuvam te" nalazi 13 obuka za postupanje u slučajevima vršnjačkog, digitalnog i porodičnog nasilja ili zaštite dece sa smetnjama u razvoju. Slučajevima vršnjačkog nasilja posvećeno je gotovo dve trećine obuka.

Biljana Jelenić, socijalna radnica iz Aleksinca, kaže da su rešavali slučajeve koji su prijavljeni i iz drugih gradova.

"Bilo je prijava, i to iz nekog drugog grada, ali majka je odavde i mi smo uspeli to da rešimo zajedno sa tim centrom sa teritorije gde živi otac", ističe Jelenićeva.

Ministar prosvete Đorđe Milićević napominje da su sve škole u obavezi, sa izmenom krovnog zakona i pratećim podzakonskim aktima, da budu deo ove platforme.

Mihailo Jovanović, ministar informisanja i telekomunikacija, navodi da je do sada 386.000 građana posetilo platformu, koja se, ocenjuje, pokazala kao dobar recept i digitalni alat u borbi protiv nasilja.

Prijava nasilja na platformi "Čuvam te" prosleđuje se nadležnim institucijama, dobija se broj predmeta - a njegov tok se može pratiti onlajn. Vršnjačko nasilje može da se prijavi i anonimno.

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bravo

    9. jul 2023 | 09:43

    Dobro je sto se radi po ovom pitanju.Bravo.Ali mislim da roditelji prvo moraju da zavedu red kod dece u kuci i da zajedno sa decom prodju tu istu obuku.Kazne moraju postojati redovne i bez izuzetka i za roditelje i za decu nasilnike.Zrtve se ne ispisuju iz prebacuju u druge skole nego nasilnici se odstranjuju.

  • KAKO

    9. jul 2023 | 09:27

    Kako da prijavimo anonimno,samo napisano na papiru jer elektronski je nemoguće.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA