Otkrivena bista akademika Dejana Medakovića u Karlovačkoj gimnaziji

 
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

"Akademik Dejan Medaković bio je ličnost koja je kao svetionik osvetljavala, ne samo našu sadašnjost, već i našu prošlost", izjavio je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović nakon otkrivanja biste akademika Dejana Medakovića u Karlovačkoj gimnaziji, rad vajara Tome Serafimovskog.

Mirović je istakao da nas je snažno delo akademika Medakovića, pre svega kada govorimo o istoriji naše umetnosti – podsećalo i usmeravalo na to ko smo i kuda treba da idemo.

"Delo akademika Medakovića jeste jedna vrsta ugaonog kamena, posebno za nas severno od Save i Dunava, jer je mnogo toga učinio da naša srpska kulturna baština u ovim krajevima bude osvetljena, i zato mu dugujemo veliku zahvalnost", rekao je Mirović.

Predsednik je dodao da je važno što se ovaj skup sećanja i nade, posvećen akademiku Medakoviću, održava u Gimnaziji u Sremskim Karlovcima, koje je Medaković voleo i o kojima je pisao.

Mirović je podsetio na to da je pre više od tri decenije, na inicijativu akademika Medakovića, pokrenut veliki proces obnove, pre svega duhovne snage koje Sremski Karlovci imaju za srpski narod.

"Srpkinje i Srbi, gde god da žive, u delu akademika Medakovića, pre svega u naučnom i umetničkom, nalaze uporište za buduće dela, za život i rad budućih pokolenja. Medaković nas je u teškom vremenu učio ko smo, odakle smo, koji su naši stvarni uzori i kuda treba da hodimo u budućnosti, i zbog toga smo mu večno dužni", istakao je Mirović i dodao da će bista učenike Karlovačke gimnazije, ali i sve koji žive i stvaraju posle njega, podsećati na njegovo neprolazno delo.

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture Maja Gojković izjavila je da je današnja svečanost, upriličena na Medakovićev rođendan, kruna obeležavanja stogodišnjice od rođenja ovog velikana naše kulture i nauke i ličnosti koja je obeležila čitavu jednu epohu novije istorije Srbije.

Prema rečima ministarke Gojković, njegovom dragocenom zaveštanju moramo se vraćati uvek iznova, jer u njemu, između ostalog, možemo pronaći odgovore na pitanja koja su vanvremenska, a da nam je mudrost Dejana Medakovića danas preko potrebna, imajući u vidu koliko je savremeni svet pun izazova, strepnji i neočekivanih događaja koji čovečanstvo mogu odvesti stranputicom.

"Zato je jako važno da se i nakon prestanka formalnog obeležavanja veka od njegovog rođenja, neprestano podsećamo na Dejana Medakovića i nikada ne dopustimo da globalni duh vremena i moderne reke zaborava odvedu njegovo delo na slepi kolosek kolektivnog pamćenja", dodala je Gojković.

Pavle Medaković, sin Dejana Medakovića, iskazao je zahvalnost na svemu što je urađeno u okviru obeležavanja pomenutog jubileja, i istakao da su Sremski Karlovci i Karlovačka gimnazija bili snažan temelj u životu i naučnom radu Dejana Medakovića.

Dejan Medaković bio je srpski istoričar umetnosti, univerzitetski profesor, književnik i akademik. Medaković je bio predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti, predsednik Vukove zadužbine u tri mandata, kao i potpredsednik Srpske književne zadruge. Tokom života objavio je ukupno 46 knjiga, od čega 21 knjigu na stručne teme. Težište njegovog rada bilo na srpskom baroknom slikarstvu, srpskim kulturnim prilikama u 18. veku i srpskom slikarstvu u 19. veku.

Predavao je po pozivu na više evropskih univerziteta i naučnih ustanova. Uz stručni rad, uporedo se uspešno bavio književnim stvaralaštvom i pisao poeziju, prozu, putopise.

Prevođen je na mnoge jezike. Za svoje delo nagrađen je nizom međunarodnih i domaćih odlikovanja, nagrada i drugih priznanja.

U Medakovićevu čast 2008. godine ustanovljena je nagrada "Dejan Medaković".

Događaju su prisustvovali i predsednik Matice srpske Dragan Stanić, predsednik Odbora za obeležavanje 100 godina od rođenja Dejana Medakovića, Boško Suvajdžić, predstavnici Eparhije sremske i drugi.

(Telegraf.rs)

Video: Mladi Romi u Žablju – snaga zajednice i potencijal za svetliju budućnost

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA