Ušli smo u novu laboratoriju Nuklearnih objekata Srbije: Uspešno završen projekat sa Evropskom unijom
Ključni rezultati projekta EU uključuju obezbeđivanje najsavremenijih alata i nadogradnju infrastrukture radiohemijske laboratorije JP NOS, uključujući obuku osoblja i efikasno korišćenje nove opreme.
Evropska komisija (EK) i Javno preduzeće Nuklearni objekti Srbije (JP NOS) ozvaničili su uspešan završetak projekta Evropske unije o nuklearnim merama koji je ocenjen kao prekretnica u posvećenosti Srbije u sprečavanju širenja nuklearnog oružja.
Predstavnici Evropske komisije, srpskih vlasti, relevantnih akademskih institucija uz prisustvo novinara obišli su prostorije JP NOS Srbije u Vinči i tom prilikom upoznali se sa rezultatima inicijative koju je finansirala Evropska unija (EU) u iznosu od 2,34 miliona evra.
VD direktora JP NOS, Dalibor Arbutina za Telegraf.rs rekao je da su "Nuklearni objekti Srbije" jedini nuklearni operator na teritoriji naše zemlje.
- Mi smo prvenstveno ovde da garantujemo sigurnost, pre svega ovde na lokaciji, zato što znate da se nalazimo na lokaciji nekadašnjeg instituta Vinča, a sada JP NOS - rekao je.
On dodaje da je sama laboratorija veoma značajna zato što podiže kapacitete u merenju nuklearnog materijala. Dalji planovi Javnog preduzeća jesu mogućnost pružanja kompletne usluge - od prijema, preuzimanja nuklearnog materijala, preko merenja zbog kojeg je ova laboratorija ovde, do skladištenja.
Celokupam projekat finansiran je iz fondova Evropske Komisije , tj. Evropske Unije, sa izgradnjom je početo 2018. godine, a uloženo je oko 2.5 miliona evra.
VD direktora JP NOS, Dalibor Arbutina, jedinog nuklearnog operatera u Srbiji, izjavio je da su identifikovali potrebu za unapređenjem merenja, inventara i kontrole nuklearnog materijala na lokaciji u Vinči u skladu sa najboljom praksom EU. Uspeh je postignut uz doprinos EU vođenim od strane Naučno-tehnološkog centra u Ukrajini (STCU) za jačanje sposobnosti JP NOS u karakterizaciji nuklearnog materijala za rukovođenje i kontrolu, kao i za njegov transport i skladištenje.
Govoreći na konferenciji za medije programska menadžerka Evropske komisije (EK), Elektra Cigaridas, zajedno sa šefom odeljenja Zajedničkog istraživačkog centra EK dr Klausom Majerom, izrazila je zadovoljstvo potpuno novim mogućnostima JP NOS za koje očekuje da će unaprediti mere nuklearne zaštite.
Ključni rezultati projekta EU uključuju obezbeđivanje najsavremenijih alata i nadogradnju infrastrukture radiohemijske laboratorije JP NOS, uključujući obuku osoblja i efikasno korišćenje nove opreme.
Direktor sekretarijata za nuklearnu bezbednost Miloš Mladenović je istakao da je veliki broj uzoraka nuklearnog materijala različite forme, koji je dolazio iz raznih institucija Srbije, pomogao NOS-u da sagledaju potrebe za opremom kao i budućim unapređenjem laboratorije.
- Nakon realizacije projekta, javno preduzeće je u poziciji da svim zainteresovanim institucijama Srbije obezbedi adekvatno preuzimanje, pakovanje, prepakivanje, transport i merenje nuklearnog materijala. To je glavni benetif projekta za Srbiju - kazao je.
Projektom su za JP NOS obezbeđeni alati za detekciju, identifikaciju i karakterizaciju nuklearnih materijala, kao i oprema za njihov transport, skladištenje i bezbednost.
Srpske vlasti, uključujući predstavnike Ministarstva unutrašnjih poslova, Bezbednosno- informativne agencije, Uprave Carina, Ministarstva nauke i tehnologije, Regulatornog tela Srbije, Univerziteta u Beogradu i Univerziteta u Novom Sadu, učestvovale su u poseti demonstrirajući zajedničke napore da se ojačaju mere nuklearne zaštite i osigura bezbednija budućnost za zemlju i region.
Evropska komisija kroz svoj Instrument za međunarodnu saradnju u nuklearnoj bezbednosti (INSC) podržava promovisanje kulture nuklearne bezbednosti i zaštite od zračenja, bezbedno upravljanje nuklearnim gorivom i radioaktivnim otpadom, kao i primenu delotvornih i efikasnih mera zaštite nuklearnih materijala širom sveta.
Nuklearne zaštitne mere, kao što je propisano Ugovorom UN o neširenju oružja i EURATOM ugovorom, igraju ključnu ulogu u obezbeđivanju da se nuklearni materijali ne preusmere iz civilne upotrebe, čime se sprečava neovlašćeno ili zlonamerno korišćenje.
Srbija je kao članica INSC-a imala velike koristi od ovog instrumenta i nastaviće blisku saradnju sa EU u promovisanju globalne nuklearne bezbednosti. U okviru ovog instrumenta do sada je Evropska komisija finansirala projekte u Srbiji za više od 4,7 miliona evra, sada.
Ekipa Telegrafa imala je ekskluzivnu priliku da poseti laboratoriju i uveri se u to kako oprema zaista izgleda. Ljubazno osobolje sprovelo nas je i pokazalo nam najsavremeniju opremu koju su dobili. Novim prostorijama odiše elan i velika spremnost na rad. Takođe su nam pokazali i na koji način oprema radi i istakli da su veoma zadovoljni.
Oprema uključuje gama detektor, laboratorijski HPGE spektrometar, gama kameru, ručne HPGE spektrometre, CZT spektrometre, alfa spektrometre, identifikatore radioizotopa, višenamenske digitalne merače, neutronske dozimetre, neutronske spektrometre, rentgenski fluorescentni spektrometar, kasete za rukavice, kontejnere za transport i skladištenje, kao i vozilo za transport nuklearnih ili drugih radioaktivnih materijala.
(Telegraf.rs)
Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Carica Sveta
Sjajno.
Podelite komentar