Uputstva MUP-a za ponašanje tokom poplava: Kroz ovu vodu nikako se ne krećite, ovo uraditi ako napuštate dom
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije objavilo je na svojoj Instagram stranici uputstva za ponašanje tokom poplava kojima je pogođena Srbija, a zbog kojih je u 39 opština i gradova proglašena vanredna situacija.
- Pratite informacije preko radija, televizije i putem interneta
- Budite svesni da su bujične poplave moguće. Ukoliko postoji rizik, odmah pređite na više spratove kuće. Ne čekajte instrukcije da biste to uradili
- Držite se dalje od električnih kablova
- Izbegavajte oblasti koje su poznate po klizištima i odronima
- Ne ometajte spasilačke ekipe u njihovom rdu
Uputstva za ponašanje ukoliko je evakuacija neophodna
- Uzmite pripremljene nužne stvari i po mogućstvu organizovano napustite domaćinstvo kako biste se sklonili na sigurno
- Budite kooperativni i sarađujte sa spasilačkim ekipama
- Ako živite nizvodno od brana informišite se koji je signl za opasnost, koliko vam je vremena potrebno da se sklonite i koja je sigurna granica za sklanjanje u slučaju njenog rušenja
- Preko sredstava javnog informisanja pratite stanje i upozorenja o mogućoj poplavi
Ukoliko imate vremena poželjno je da:
- Obezbedite svoj dom
- Isključite struju na glavnom prekidaču
- Isključite sve električne uređaje
Uputstva u slučaju da morate da napustite dom
- Ne hodajte kroz vodu koja se kreće
- Kretanje kroz vodu dubine 15 centimetara može da izazove pad. Ukoliko morate da prođete kroz vodu - hodajte tamo gde se voda ne pomera. Koristite štap da biste proverili dubinu vode i čvrstinu tla pod vodom.
- Ne ulazite vozilom u poplavljena područja. U slučaju da vas poplavna voda opkoli, napustite vozilo i ukoliko je moguće bezbedno pređite na više tlo
- Ne prelazite brzake i potoke pešice, niti kolima
- Evakuišite dmaće životinje, a ako to ne može oslobodite ih iz objekata u kojima su smeštene
- Budite pripremljeni u slučaju da morate da napustite domaćinstvo, pripremite ranac ili torbu sa ličnim dokumentima i najosnovnijim stvarima (baterijska lampa, pištaljka, kabanica za kišu, topla odeća, duboka obuća - po mogućstvu gumene čizme, flaša sa pijaćom vodom, tranzistor i rezervne bateije, štap, kanap i slično)
Uputstva za ponašanje posle poplava
- Slušajte izveštje na vestima o vodosnabdevanju, kao i da li je bezbedno piti vodu
- Izbegavajte plavnu vodu - ona može biti zagađena muljem, uljem, benzinom ili fekalnom kanalizacijom
- Voda, takođe, može biti pod strujnim naponom od podzemnih kablova.
- Izbegavajte vodu koja je u pokretu
- Budite pažljivi u oblastima sa kojih se plavna voda povukla, putevi su možda oštećeni i opasni.
- Vratite se u svoje domove samo pošto nadležne službe proglase da je to bezbedno
- Nemojte koristiti električne aparte pre provere
- Očistite i dezinfikujte sve površine
- Držite se dalje od zgrda koje su okružene plavnom vodom
Vanredna situacija u 39 gradova i opština
Vanredna situacija proglašena je u 39 gradova i opština, i to na celoj teritoriji grada Čačka, Loznice, Jagodine, Prokuplja i opštine Rekovac, u Arilju, Aleksincu, Svilajncu, Paraćinu, Sokobanji, Despotovcu, Sjenici, Koceljevi, Vladimircima, Babušnici, Boljevcu, Vrnjačkoj Banji, Ćupriji, Ćićevcu, Ražnju, Trsteniku, Medveđi, Kuršumliji, Brusu i Vladičinom Hanu.
Proglašena je i u delu teritorija Grada Šapca i Užica, i opština Požega, Beočin, Irig, Priboj, Žagubica, Ivanjica, Lučani, Aleksandrovac, Кosjerić, Varvarin, Rekovac i Majdanpek.
Kako je saopštio MUP, tokom prethodne noći vatrogasci-spasioci evakuisali su 75 osoba iz poplavljenih područja u različitim delovima Srbije.
Na području Sokobanje evakuisano je ukupno 25 osoba iz mesta Jabukar i Čair, dok je u naselju Palilula u Kragujevcu evakuisano 14 osoba, od čega je jedno dete.
U selu Trnava kod Jagodine evakuisane su 22 osobe, dve osobe su izvučene iz poplavljenog automobila u Velikoj Vrbnici kod Кruševca, a četiri osobe su evakuisane iz mesta Vrdula i Bapsko polje kod Кraljeva.
Takođe, u selu Tulare kod Prokuplja evakusiane su tri osobe, a u mestima Viča, Kučići i Mršnici kod Čačka još pet osoba.
Pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a osim evakuacije, angažovani su na crpljenju vode u svim navedenim mestima.
Od 26. maja, kad su počele obilnije padavine na teritoriji Republike Srbije, pripadnici Sektora za vanredne situacije bili su angažovani na 603 intervencije sa ukupno 1.300 vatrogasaca-spasilaca, sa 642 vozila i 632 pumpe i 55 pripadnika Specijalističkog tima za spasavanje i rad na vodi sa 17 vozila i 22 čamca.
(Telegraf.rs)
Video: Voda poplavila dvorišta i ušla u domaćinstva: Snimak poplavljenog područja Darosave kod Aranđelovca
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Paja
Takve situacije bi mogle da budu izbegnute izgradnjom sigurnosnih kanala od poplava oko gradova, naselena mesta i oranica koji bi bili uvezani i funkcionalni ali to nije profitabilno, već traži stalna ulaganja u održavanje sistema u funkciji. E, pošto je to skupo sada se gicajte u mulju i blatu koje je donela bujična voda i šta će ostaviti iza sebe kada negde otekne.
Podelite komentar
Veteran
I naravno neplivači da ne ulaze u vodu...
Podelite komentar