Profesor Pravnog iznenada preminuo, studenti ne znaju kako da polože ispit: Usred roka dobili nova pravila
Studenti Pravnog fakulteta ponovo muče muku sa ispitnim rokom. Naime, već nekoliko puta akademci ove ustanove žalili su se na predugačke redove za prijavu ispita, zaključavanje ispita koji nisu položeni, kao i učenje po različitoj literaturi za isti ispit. Ipak, kako sada tvrde, iznenadna smrt profesora Slobodana Panova, pored velike žalosti među kolegama i studentima, stvorila je haos u junskom ispitnom roku, a niko ne zna na koji način će moći da položi njegov predmet.
Kako objašnjavaju, ispit kod profesora Panova polagao se putem kolokvijuma, te su na termin ispita ranije dolazili samo kako bi upisali ocenu.
Ipak, pored toga što je smrt profesora potresla njegove najbliže, studente i kolege, ostalo je jedno veliko pitanje - na koji način će akademci sada završavati ovaj ispit? Čini se da ni njima to nije jasno, jer su prvo dobili informaciju da će ispit, uprkos položenim kolokvijumima, morati da polažu i usmeno, na dan kada je rezervisan termin za njega.
- Osmog maja izašao je raspored ispita za junski ispitni rok, u kojem je gotovo trećina studenata kao ispitivača na predmetu Porodično pravo dobila profesora Slobodana Panova. Veliki broj nas je pohađao vežbe kod profesora, i u predispitnim aktivnosima položio završni kolokvijum, koji je po profesorovom kriterijumu u prethodnih desetak godina njegovog rada bio dovoljan da se na osnovu njega dobije završna ocena iz pomenutog predmeta, odnosno da se pojavimo na dan zakazanog ispita i da se od strane profesora upiše ocena. U tom trenutku, studenti, odnosno mi, nismo imali saznanje da je imenovani bolestan i većina studenata je, imajući u vidu da je prethodno ispunila obaveze za upis ocene bila skoncentrisana na pripremu drugih ispita, dok su ostali počeli da spremaju i spremili do sada ispit po knjizi čiji je on autor. Napominjemo da u prethodnim rokovima, studentska služba nije dozvoljavala promenu za prof. Panova, tako da nam je jedino ostalo da čekamo da nam bude dodeljen kompjuterski kao ispitivač - objašnjavaju studenti.
Kako dalje tvrde, studentska služba drugog juna naprasno menja ispitivača, s obzirom na to da je Panov preminuo, a menjaju se i termini polaganja, dok se ignorišu druge obaveze studenata.
- Tada smo kontaktirali studentsku službu, Odsek za osnovne studije gde nam saopštavaju da im je žao zbog novonastale situacije, da nas razumeju i da su upoznati sa praksom tada već preminulog profesora.
Kao opcija nam se nudi obraćanje direktno novododeljenim profesorima kao i prodekanu za nastavu i asistentu. Poslušavši savet, obraćamo se mejlovima prof. Novakoviću i prof. Draškiću i dobijamo negativne
odgovore. Naime, sujetom profesora (novih ispitivača) koja je izazvana prethodnim nesuglasicama sa prof. Panovom dobijamo informaciju u smislu da se mora izaći na ispit i odgovarati, pretpostavljamo po udžbenicima čiji su oni autori. Pri tome, imenovani ne pokušavaju i ne žele ni da pokušaju da nas razumeju i prihvate činjenicu da bi se naš dogovor sa pokojnim profesorom realizovao samo da na žalost nije preminuo, da se nalazimo u sred ispitnog roka i da to nije jedina obaveza koju trenutno imamo - dodaju razočarani akademci Pravnog fakulteta.
Nakon toga, studenti se obraćaju direktno dekanu i dobijaju sastanak sa prodekanom gde im je on, kako tvrde, rekao da ih potpuno razume, ipak tvrdio je da se po pravilniku mora izaći na ispite bez obzira na to što neki profesori položeni kolokvijum smatraju dovoljnim kriterijumom za ocenu.
- Na samom kraju razgovora, profesor Milisavljević nam je obećao da će do kraja dana proslediti mejl sa odgovorom prof. Novakovića sa kojim bi pokušao da reši novonastalu situaciju, odnosno da isti zameni pokojnog profesora Panova i nama upise ocenu koju smo ostvarili polažući uspešno završni kolokvijum - dodaju studenti, ali kažu da im nikakav odgovor još uvek nije stigao.
Studenti uplašeni, sledi "zaključavanje"
Zato, obratili su se i Ministarstvu prosvete, a još uvek čekaju bilo koju informaciju o polaganju ispita i privođenju kraju akademskih obaveza za ovu godinu. Uplašeni su jer strahuju da sada većina njih neće položiti ovaj ispit što im automatski onemogućava polaganje predmeta iz sledeće godine, jer ovaj fakultet ima pravilo takozvanog "zaključavanja". To znači da dok ne očiste prethodnu godinu, ne mogu da polažu predmete iz tekuće.
Povodom tvrdnji studenata portal Telegraf.rs stupio je u kontakt i sa Pravnim fakultetom u Beogradu, rečeno nam je da informacije proveravaju. Ipak, do objavljivanja ovog teksta odgovor nismo dobili a pitanja smo im poslali u sredu, 14. juna.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Realno
Coveka nema, a najveci problem su ispiti. 90%njih i nije spremno za isti.
Podelite komentar
Petar
Neverovatno kako kolege nemaju srama da zahtevaju da im se pokloni ocena za najlakši ispit druge godine. Ako su već na vežbama "zaradili" te ocene najmanji problem će im biti da pokažu znanje na ispitu kod drugih profesora jer se udžbenici ne razlikuju toliko a Zakon je jedan za sve. Pritom cela kuknjava se bazira na činjenici da je profesor Panov poklanjao ocene redom a kod drugo dvoje profesora neophodno je nešto i naučiti. Svakako sramota za studente koji se žale na polaganje jednog od najlakših ispita na fakultetu.
Podelite komentar
🙈
Strašno, koliko ima sujetnih i oholih profesora, leče svoje frustracije i komplekse. Tuga, treba da su pedagozi, ponašaju se kao da su sila. Uvek bilo daj čoveku moć i upoznaćeš mu pravo lice.
Podelite komentar