Država će preuzeti gonjenje roditelja koji ne plaćaju alimentaciju: Ne plaća je svaki drugi

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

U Srbiji alimentaciju ne plaća svaki drugi roditelj. Druga polovina ne isplaćuje novac redovno - kažu u Udruženju "Centar za mame''. Država po službenoj dužnosti nema obavezu da roditelje koji ne plaćaju alimentaciju goni. Zato iz Udruženja apeluju da se osnuje Alimentacioni fond, kako bi rešio probleme samohranih roditelja.

Pre devet godina Jelena se razvela, a isto toliko i vodi borbu sa bivšim suprugom zbog neplaćanja alimentacije njihovom detetu.

"U međuvremenu sam ja sklopila drugi brak, onda je on rekao ‘ja sada nisam dužan‘, do te mere čak ide da misli da on zakonski nije dužan prema detetu jer sam ja u drugom braku", priča Jelena Milosavljević Živković za RTS.

Nadležni nemaju zakonske obaveze da tuže roditelje koji ne plaćaju alimentaciju.

Zato supružnici moraju da sami podnose tužbe i traže pravdu preko suda. Još veći problem nastaje kada supružnik napusti zemlju.

"Imao je dve uslovne kazne, jedna je bila za neizdržavanje deteta. Sada ja, da bi njega ponovo tužila, moram da imam njegovu adresu u inostranstvu što nije rešenje jer neće primiti sudski poziv iz Srbije, to je sigurno. Ne poseduje nikakve nekretnine u Srbiji, ništa što bi bila sigurna luka da taj novac može da se skida sa nekog računa", navodi Jelena.

Iz Udruženja "Centar za mame“ pokušavaju da pomognu svim roditeljima koji su oštećeni. Apeluju na državu da pomogne u naplati alimentacije i osnuju alimentacioni fond i na taj način spreči sve češće zloupotrebe bračnih drugova.

"Ima vrlo kreativnih poteza zvanih neću više zvanično da budem zaposlen, prepisaću imovinu na kuma, mamu, babu, samo ne sopstvenom detetu da dam. Taj fond bi bio samoodrživ jer bi država u nekom trenutku taj novac naplatila od ovih koji ne plaćuju jer znamo da država ima mehanizme kakvu samohrani roditelji nemaju“, ističe Jovana Ružičić iz Udruženja "Centar za mame“.

Država je pre deceniju pokušala da osnuje Alimentacioni fond, ali taj nacrt zakona do danas nije predstavljen javnosti. Rešenja su bila da roditelj podnese dokaz da drugi roditelj ne daje izdržavanje redovno.

"Tako da će u tom slučaju Fond pozvati tog drugog roditelja dužnika da u roku od 15 dana izvrši obavezu dobrovoljno. Ukoliko ne izvrši svoju obavezu, onda će fond isplatiti taj iznos detetu, a na sebe će preuzeti obavezu da dalje pokreće postupke prema drugom roditelju", objašnjava profesorka Pravnog fakulteta Olga Cvejić, članica komisije za Izradu zakona.

Dragan Vulević, bivši savetnik Ministarstva za rad, navodi da će država preuzeti gonjenje, odnosno utuženje onih lica koji ne izvršavaju obavezu izdržavanja svoje maloletne dece.

"Kada naplati, ta sredstva se ponovo vraćaju u Alimentacioni fond i služe kao ponovno sredstvo potrebno za druge slučajeve", ističe Vulević.

Stručnjaci tvrde da je u praksi kaznena politika u okviru ovog krivičnog dela blaga i da se izriču određene uslovne kazne, a dužnik tu svoju obavezu ne izvršava.

(Telegraf.rs)

Video: Tasić: Uloga u seriji "Sablja" nosi veliku odgovornost

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ја

    13. jun 2023 | 12:36

    Само родитељ који је водио борбу за алиментацију на суду зна која је то мука и какви су разлози неплаћања.Најгоре је кад родитељ тужи дете за укидање плаћа што се мом детету десило када је уписала срудије.

  • Ona

    16. jun 2023 | 17:28

    Ima divnih očeva koji brinu o svojoj deci koju su napustili ali očigledno je i život to iznova dokazuje da ogromna većina očeva kada napusti decu napusti i brigu o deci. Kao staratelj u Zakonskoj ste obavezi da osigurate deci izdržavanje od druge strane, pa i kada je u pitanju lažov koji skriva prihode, manipulator koji sebe prikazuje kao žrtvu, ili je on samo osoba potpuno poremećenih vrednosti. Otac mojih ćerki je 2012 napustio stan mojih roditelja u kom je živeo sa nama, posle par godina je zatrudela sa njim žena sa kojom je radio dok je živeo kod mene, venčali su se i on se potom uvalio kod nje u stan. Ona ima dete iz prvog braka koje kako ona tvrdi "nije uspela da vaspita" pa je on preuzeo zadatak da ga prevaspitava, šibanje po tabanima, telesno kažnjavanje. Dakle, čim je ona zatrudnela on je samoinicijativno prepolovio iznos alimentacije koji smo imali usmeni dogovor da plaća, uz ucenu da neću dobiti ni dinara ako ga budem tužila. Ni od iseljenja se nije bavio ćerkama, ali je imao taj luksuz da ulazi u moj stan, da tu boravi sa ćerkama koristio je te prilike da me vređa i omalovažava, kada sam podnela tužbu advokatica je tražila prvo zabranu ulaska u stan. Nakon par meseci u novom Sudskom Rešenju je konstatovano da sam samostalni staratelj (on o deci zaista i dan-danas 11 godina ne brine), nisam tada tražila nikakvo bitno uvećanje alimentacije, tj iznos koji je plaćao 2012 samo je uvećan za po 1 000 rsd po detetu i konstatovan u Rešenju. Danas 2023 11 000 po detetu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA