Janković upozorava: Nasilje nad decom ozbiljan društveni problem

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je danas, povodom obeležavanja Međunarodnog dana dece žrtava nasilja, da je nasilje nad decom ozbiljan društveni problem, a da je obaveza svih da stvore bezbedno i sigurno okruženje u kome svako dete može da napreduje i gde se njihova prava poštuju, štite i ostvaruju.

Danas je u OŠ "Zdravko Gložanski" u Bečeju održan edukativni skup pod nazivom "Živa biblioteka: Svi smo jednaki pod suncem" kom je prisustvovala i Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

- Iako se sve aktivnosti realizuju pod dubokim uticajem ogromne tragedije koja nam se nedavno dogodila u školi Vladislav Ribnikar, svesni smo da je izuzetno važno organizovati u školama radionice kao što je "Živa biblioteka", jer se svest o toleranciji, ravnopravnosti i nenasilju stiče od najranijeg detinjstva. Osuda i etiketiranje su sveprisutniji u komunikaciji, a 'Živa biblioteka' kroz lične primere nudi priliku da se stvari sagledaju iz više uglova - rekla je Jankovićeva.

Ona je istakla da je ovo dobar način za promovisanje empatije, razumevanja i poštovanja svih.

- Razgovor je najbolji način da se bolje razumemo i da se uverimo da su naše predrasude o određenim grupama ljudi često zasnovane na dezinformacijama i neznanju - rekla je Jankovićeva.

Poverenica je ukazala i da su deca u Srbiji, ali i svuda u svetu, izložena različitim oblicima nasilja zbog čega je važno je da se društvo zajednički posveti rešavanju svakog pojedinačnog problema nasilja nad decom.

- Brojne aktivnosti Poverenika usmerene su ka tom cilju, pa je 2021. godine sačinjen i Poseban izveštaj o diskriminaciji dece u kojem je celo poglavlje posvećeno problemu nasilja nad decom - rekla je Jankovićeva.

Ona je istakla da važnu ulogu u sprečavanju diskriminacije i nasilja nad decom imaju i mladi, zbog čega je Poverenik pokrenuo projekat za obuke vršnjačkih edukatora koji će na svoj način preneti znanja vršnjacima u svom okruženju o prepoznavanju i reagovanju na diskriminaciju i nasilje, a naročito na društvenim mrežama.

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Perke

    5. jun 2023 | 16:54

    Cim. prodje mandat zahvaliti se doticnoj... ne postoji besmislenija funkcija od 3000 evra plate u ovoj napacenoj zemlji...

  • Nebojša Berak

    5. jun 2023 | 16:43

    Kakvo lupetanje, pa o kakvom nasilju u Srbiji ti pricas. Ovo su nikogovici koji plasiraju izandjale price. U svakoj drzavi postoje roditelji ili kojekakvi likovi monstrumi, ali NAJMANJE U SRBIJI. Hajde pustite dete u prodavnicu bilo gde u EU ILI USA, i vidite kolika je verovatnoca da se vrati. Manite me dizanja panike i budalastina kada ova prica uopste NE STOJI U SRBIJI. Hajde pljujte jos malo, malo je pljuvanja po Srbiji koja vas hrani

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA