Amber alert u Srbiji do novembra: Zašto je potreban i kako će da funkcioniše?

 ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

U Srbiji će najkasnije do početka novembra proraditi sistem Amber alert, za rano uzbunjivanje u slučaju nestanka dece, potvrdilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

- Do početka novembra trebalo bi da imamo spreman sistem. Nadamo se da nikada nećemo da ga upotrebimo, ali to će biti jedno sredstvo putem kojeg će građani pomoći policiji da u što kraćem roku pronađe nestalo dete - kaže za RTS Danilo Stevandić, državni sekretar i rukovodilac Tima za uvođenje Amber alerta Ministarstva unutrašnjih poslova.

Tim koji radi na pripremanju sistema hitnog obaveštavanja o nestanku dece - Amber alert, razmatrao je danas procedure za postupanje načina prenošenja informacija u sredstvima javnog informisanja u cilju obaveštavanja javnosti o slučajevima nestanka, kao i modele sporazuma o saradnji.

Razmotreni su i kriterijumi za pokretanje sistema hitnog obaveštavanja javnosti o nestanku dece kada je nestanak povezan sa izvršenjem krivičnog dela i u slučaju kada nestanak deteta nije povezan sa krivičnim delom, saopštio je MUP.

U februaru ove godine oformljen je Tim za uvođenje Amber alert sistema, u čijem su sastavu predstavnici više resornih ministarstava, Centra za nestalu i zlostavljanu decu i udruženja "Astra".

Državni sekretar i rukovodilac Tima za uvođenje Amber alerta Ministarstva unutrašnjih poslova Danilo Stevandić navodi da je zadatak tima da se razmotre uporedno-pravna rešenja i pronađu najbolje prakse, kako bi u našoj zemlji zaživeo sistem Amber alert, koji bi bio prilagođen našem pravnom sistemu i društvu.

- Do početka novembra ove godine trebalo bi da imamo spreman sistem da možemo da ga upotrebimo. Iskreno se nadamo da nikada nećemo doći u situaciju da ga upotrebimo, ali to će svakako biti jedno sredstvo koje će pomoći policiji odnosno sredstvo putem kojeg će građani pomoći policiji da u što kraćem roku pronađe nestalo dete. Što se tiče donošenja odluke o pokretanju sistema, ta odluka će biti isključivo na policiji. Nakon što policija donese odluku da pokrene sistem Amber alert, odnosno sistem za hitno obaveštavanje javnosti, ona tu informaciju sa određenim podacima ličnosti nestalog deteta prosleđuje Ministarstvu za informisanje i telekomunikaciju odnosno kontakt tački preko koje se obaveštavaju sve televizijske radio stanice. Najverovatnije ćemo imati i kanal putem mobilnih operatera gde bi građani dobili SMS poruku sa podacima o nestalom licu - kaže Stevandić.

Takođe, dodaje, razmatraju i druge opcije, druge kanale komunikacije, na koji način bi mogli u što kraćem roku da građane obaveste o nestanku i okolnostima nestanka deteta, kako bi građani mogli da daju povratnu informaciju.

Navodi da ovaj sistem treba da doprinese uspešnosti policijskog rada, ali uz podršku građana i drugih subjekata u zajednici, pre svega organizacija civilnog društva.

- Ovaj sistem hitnog obaveštavanja javnosti u slučaju nestanka dece treba da unapredi rad policije uz podršku građana - kaže Stevandić.

Ukazuje da na današnji dan MUP ima procenat uspešnosti 98 odsto od 100 u pronalasku nestale dece.

- Od 1. januara 2021. godine do današnjeg dana prijavljen je nestanak 3.355 dece. Od toga smo pronašli 3.285 dece, što je uspešnost od 98 odsto - kaže Stevandić.

Čekić: Amber alert zamišljen da bude pomoć policiji

Olgica Čekić iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu navela je da je Amber alert zamišljen da bude isključivo pomoć policiji u potrazi, a ne neki odvojeni mehanizam koji funkcioniše nezavisno od policije.

Ukazuje da je jako bitno da naša javnost razume da, kada kažemo nestalo dete, to ne podrazumeva samo kriminalnu otmicu ili bežanje od kuće kao što je rasprostranjeno mišljenje u javnosti.

- S obzirom na to da imamo nekoliko kategorija nestale dece koje su opšte prihvaćene u svetu, a to su bežanje od kuće koje faktički čini najveći deo nestanaka, a zatim otmice koje uključuju krivično delo, što može da bude otmica od trećeg lica ili otmica od strane roditelja, zatim imamo decu koja su nestala u procesu migracije, deca bez pratnje i deca koja nestanu iz nekog drugog razloga - to su obično mala deca, ona se ili izgube ili su povređena. Prosto se u određenom momentu ne zna gde se ona nalaze. Tako da, s obzirom na tu kategorizaciju, treba da budemo svesni da će sistem Amber alert ili sistem hitnog obaveštavanja javnosti biti pokretan od strane policije isključivo u slučajevima koji podrazumevaju da je dete u neposrednoj životnoj opasnosti - ukazuje Čekićeva.

Kako dodaje, u okvirnu Radne grupe i tima razgraničili su dve situacije - jedna je kada okolnosti nestanka upućuju na osnovanu sumnju da je u pitanju izvršeno krivično delo i drugi slučaj je bez tog elementa krivičnog dela.

Ukazuje da Centar za nestalu i zlostavljanu decu pruža psihološku pomoć i podršku kako deci koja su u riziku od nestanka tako i pronađenoj deci i njihovim porodicama.

(Telegraf.rs)

Video: Da li biste pristali da vas ovaj zvuk probudi u 3 ujutru kada je dete u Srbiji nestalo?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA