Počeo 52. đački Vukov sabor: Manifestacija u znaku dvoje velikana
Skupu se obratile i mlade nade, citirajući veliku srpsku pesnikinju
U Vukovom domu kulture u Loznici u sredu je svečano otvoren 52. Đački Vukov sabor, u organizaciji Centra za kulturu "Vuk Karadžić". Ovaj put manifestacija protiče u znaku 125. godišnjice od rođenja Desanke Maksimović i devet decenija Vukovog sabora.
Mokranjčevu "Himnu Vuku" izveo je mešoviti hor Gimnazije "Vuk Karadžić", a pozdravnu reč uputila je Tanja Glišić Matić, načelnica Odeljenja za društvene delatnosti, koja je rekla da "ono što je Nikola Tesla u nauci, Miloš Obrenović i Karađorđe u politici, Ivo Andrić u književnosti, to je Vuk Karadžić u domenu globalne duhovne revolucije".
"Mesto na kom se danas nalazimo zavičaj je filologa, antroploga, književnika, prevodioca i akademika Vuka Karadžića. Vuk je najznačajniji srpski lingvista 19. veka, reformator srpskog jezika, sakupljač narodnih umotvorina i pisac prvog srpskog rečnika. Činjenica da smo njegovi potomci je privilegija, ali i obaveza. Vuk Stefanović Karadžić je na situ i bogatu trpezu evropske kulture izneo dragulje srpske epske narodne tradicije i takvo blago zadivilo je velikane, kao što su Gete i braća Grim.
Dva su osnovna principa Vukove reforme, fonetski pravopis i prost narodni jezik, prirodan i jednostavan kao disanje. U godini kada obeležavamo 90. Vukov sabor, održava se i 52. Đački Vukov sabor. Više od pola veka đaci saboruju u Loznici i Tršiću i mi smo ponosni što smo domaćini najveće i najvažnije đačke svetkovine. Ovde se susreću najbolji učenici, najtalentovaniji i najvredniji mladi ljudi koje je Srbija iznedrila. U gradskoj upravi i Centru za kulturu se trudimo da tradiciju približimo mladima na moderan način", rekla je ona poručivši đacima da nikada ne zaborave da oni ne uče za školu nego za život i da im znanje niko ne može oduzeti.
Đačko saborovanje otvorila je Julija Gojdina, đak generacije OŠ "Vukova spomen-škola" u Tršiću za školsku 2021/22. godinu, koja je je rekla da joj je velika čast to što ima priliku da zajedno sa drugim učenicima obeleži početak manifestacije koja ih svake godine "vraća u prošlost, obogaćuje njihovu kulturu i čuva nasleđe jedne od najvažnijih ličnosti naše književnosti i jezika – Vuka Karadžića".
"Danas, u vreme kada smo izloženi mnogim globalnim uticajima, ovo je divna prilika da se prisetimo da je naš jezik veoma dragocen i zapravo predstavlja most koji nas povezuje s našim precima i budućim generacijama. Za učenike, koji su pokazali neverovatnu posvećenost i talenat za srpski jezik, ovo je prilika da još jednom iskažu svoju ljubav prema jeziku, knjizi i novim znanjima. U današnje vreme gde se ne ceni toliko ni škola ni obrazovanje i gde su na ceni neke druge vrednosti, bitno je da ne zaboravimo šta je za nas važno. Jednom sam negde čula da sve što je materijalno dobro može da nam bude lako oduzeto, međutim ono što smo naučili i doživeli, naša znanja, emocije i osećanja niko nikada neće moći da nam uzme. Zato cenite svaku priliku gde možete nešto da naučite i izvučete ono što vam sigurno nekad može poslužiti dalje u životu. Naše znanje, obrazovanje i vaspitanje koje nosimo iz škole, a najpre iz porodice, predstavlja naš trajni pečat", rekla je Gojdina.
Ona je naglasila da znanje štiti od najezde lošeg ukusa, poremećenih vrednosti i svih ostalih loših uticaja.
"Kroz život upoznajemo i prepoznajemo ljude sa istim i sličnim pečatima pa se sa njima udružujemo kako bismo unapredili i poboljšali društvo u kome živimo. Mi mladi ponekad se prilično teško snalazimo u ovom tmurnom vremenu. Nekada nam nije lako pronaći prave putokaze, pronaći sebe i svoj put. Duboko verujem da se rešenje za pronalazak putokaza ka smislenom i dobrom životu krije u pravom obrazovanju i znanju koje nosimo u sebi. Zašto se zapravo toliko osvrćem na važnost škole i učenja? Na ovo pitanje nam odgovor nudi naša čuvena pesnikinja Desanka Maksimović, koja je napisala veoma značajnu rečenicu koja bi trebalo da nas vodi kroz život, a to je da "obrazovanje predstavlja ključ koji otvara vrata neograničenih mogućnosti" i da nas "upravo učenje čini slobodnima i nezavisnima". Te reči nas podsećaju na važnost škole kao temelja za lični razvoj, razumevanje sveta i ostvarenje svojih potencijala", poručila je.
Pozorišnu predstavu "Per Ging u kraljevstvu trolova", inspirisanu dramom Henrika Ibzena, u režiji Isidore Goncić, izveli su glumci Malog pozorišta "Duško Radović" iz Beograda.
(Telegraf.rs)
Video: Premijera predstave "Gordost i predrasude" u Madlenianumu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.