Nova arheološka otkrića u Golubačkoj tvrđavi

 
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Arheološkim istraživanjima potvrđeno je da se u uvali kod Golubačke tvrđave nalaze ostaci civilizacije od praistorije do kraja 19. veka. Nakon konzervacije i posetioci Tvrđave Golubački grad moći će da uživaju u novim otkrićima.

Kada je Kodža Mahmud paša Anđelović, vezir osmanskog carstva konačno osvojio Golubac 1458. godine, obnovio je tvrđavu. To su dokazali i arheolozi koji su u podgrađu otkrili glinene peći za pravljenje kreča koji se u zidinama nalazi i danas.

"Našli smo četiri komada u nizu. Prečnika do četiri metra, dubine oko dva metra, ukopane u lesje, u glinu od koje su i napravljene i koje su imale kalotu od rimskih opeka dostupnih. Znamo iz prethodnih istraživanja da je ovde bilo selo Kupe. Sve peći imaju opeke sa pečatima legije četvrte Flavijeve i sedme Klaudijeve", navodi Marina Bunardžić, arheolog savetnik u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, piše RTS.

Rimske opeke sa ostalim arheološkim nalazima potvrđuju i da je život u podgrađu tvrđave, u uvali ispred ridanske stene, tekao kontinuirano od praistorije do kraja 19. veka. I da se nakon pomeranja turske granice na sever ovde razvila civilna varoš Golubac, kako je Evlija Čelebi i pisao.

"Imamo ostatke civilnih kuća sa podnicama od lepa, a imamo i ostatke javnih objekata kao što su zanatske radnje, čajdžinice i sve što je bilo potrebno jednoj varoši, dodaje Marina Bunardžić.

Kada iskopavanja i konzervacija budu završeni, kroz ovaj vremeplov u okviru arheološkog parka prošetaće i prvi turisti.

"Staza će ići kroz lokalitet. Sve što je pronađeno, posetioci će moći da vide levo i desno od staze i ta staza će se spajati sa stazom ka ulazu u tvrđavu", zaključuje Iskra Maksimović, direktorka Društva "Tvrđava Golubački grad".

Stručnjaci će se truditi da staza bude verna originalu koja je morala da ima pravac dovoljno dug da konjanici ujašu u tvrđavu u galopu.

(Telegraf.rs)

Video: Srbijo, ovo je tvoja tvrđava Golubac

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA