Nastavnik kog je Strongmen prijavio imao "incident" s još jednim đakom, ovako to objašnjava, počinje i štrajk

 
 
 ≫ 
 
Čitanje: oko 8 min.
  • 15

Tarana tvrdi za naš portal da mu je suspenzija uručena jer su roditelji bolesnog dečaka, kom profesor nije omogućio pristup onlajn praćenju nastave, podneli prijavu nadležnim organima

Nakon što je Milan Jovanović poznatiji kao Strongmen podneo prijavu školi "Sveti Sava" zbog mentalnog zlostavljanja njegovog deteta od strane nastavnika istorije (ime i prezime poznato redakciji), pomenuti profesor rekao je za Telegraf.rs da mu je direktorka te škole Sanela Tarana "kao šerif upala u kabinet u pratnji svoje pomoćnice i u prisustvu učenika mu uručila Zaključak o pokretanju disiciplinskog postupka i Rešenje o udaljavanju sa rada". Sa druge strane, Tarana tvrdi za naš portal da mu je suspenzija uručena jer su prethodno roditelji bolesnog dečaka, kom profesor nije omogućio pristup onlajn praćenju nastave, podneli prijavu nadležnim organima.

Kako navodi nastavnik ove škole, formalni razlog je bio njegovo odbijanje da "krši zakon".

- Formalni razlog za pokretanje disciplinskog postupka je moje odbijanje da kršim zakon, odnosno da izvodim onlajn nastavu za jednog učenika na kućnom lečenju. Naime, Pravilnikom o načinu organizovanja nastave za učenike na dužem kućnom i bolničkom lečenju predviđeno je da takvim učenicima nastavu mogu da organizuju samo škole koje za to imaju ovlašćenja, uz odobrenje Ministarstva prosvete. U ovom slučaju, to je OŠ "Branko Miljković". U dopisu od 20.3.2023. direktorka priznaje da traži od mene da radim protiv zakona i piše: "Imajući u vidu da je pravno rešenje za ovu situaciju nije u okvirima Pravilnika o načinu organizovanja nastave za učenike na dužem kućnom i bolničkom lečenju, Škola je odlučila da mišljenje potraži od nadležnog ministarstva, a koje još uvek nije dostavljeno školi." Ja sam onda zamolio da me obavesti čim dobije saglasnost Ministarstva prosvete, kako bih blagovremeno postupio po istom - naveo je on.

Sa druge strane, direktorka osnovne škole u Nišu navodi da je sve počelo u decembru prethodne godine, kao i da jedan od učenika nije bio u stanju da prisustvuje nastavi zbog zdravstvene situacije. Svi nastavnici su se složili da dete uključe u nastavu u onlajn formi putem "Google" učionice, što je na početku činio i pomenuti nastavnik. Ipak, problem je nastao kada se đak dva puta nije uključio na onlajn nastavu.

- Mi smo još u decembru odlučili da mu prilagodimo nastavu, da bi se dete oporavilo, a onda smo i u skladu sa zakonom organizovali nastavu onlajn tako što bi ga nastavnici uključivali direktno u nastavu. Svi nastavnici imaju laptopove i putem "google" učionice su ga uključivali. Do polugodišta nije bilo nikakvih problema i on ga je sam uključivao u nastavu. Nakon toga, prema rečima pomenutog profesora to dete se dva puta nije oglasilo na onlajn nastavi, što zaista ne možemo da uzimamo za zlo jer je u pitanju bolesno dete. Čak smo i pričali o tome da on ne mora 45 minuta da bude na času, mi smo kao škola morali da mu obezbedimo mogućnost. Nastavnik je dva puta pokušao da ga uključi i kada se nije pojavio odlučio je da ga više ne uključuje i da ga pošalje na razredni ispit - objašnjava ona.

Takođe, spominje i da je nastavnik od nje tražio posebno rešenje, koje mu prema rečima Sanele nije potrebno, jer se od njega nije tražio nikakav dodatni angažman.

-  Tražio je od mene posebno rešenje, a svi ostali nastavnici su ga uključivali, sve ide po proceduri osim njega koji je bio kategoričan po pitanju spomenutog učenika. Njemu ne treba nikakvo dodatno rešenje jer ništa posebno nije traženo od nastavnika, već samo da ga uključi da prati kao što je rađeno u vreme korone. Ministarstvu se ti papiri šalju ali samo na saglasnost, a dok se ne dobije saglasnot podrazumeva se da detetu omogućimo nastavni proces. To što on kaže da sam radila protivzakontito, postoji inspekcija koja će to da utvrdi - dodaje ona.

Nastavnik tvrdi da je razlog za suspenziju bilo njegovo "uzbunjivanje", jer je tražio razrešenje Tarane zbog "svesnog i namernog kršenja pozitivnih zakonskih rešenja u vezi sa organizovanjem nastave i ocenjivanjem učenika".

- Međutim, pravi razlog za suspenziju je moje uzbunjivanje. Naime, dana 10. maja, zatražio sam od ministra prosvete da razreši direktorku zbog „svesnog i namernog kršenja pozitivnih zakonskih rešenja u vezi sa organizovanjem nastave i ocenjivanjem učenika“. Posle onih tragičnih događaja, uputio sam školi zahtev za proveru ispravnosti lekarskog uverenja nastavnika V.K. Odgovor direktorke bio je: "Uvidom u dokumentaciju navedenog nastavnika utvrđeno je da postoji lekarsko uverenje novijeg datuma, na kome postoji pečat, potpisi lekara i ustanove za izdavanje istog". Činjenica da direktorka izbegava da se izjasni po pitanju predmetnog lekarskog uverenja, u svetlu nedavnih tragedija, nameće pitanje da li taj nastavnik poseduje psihičku sposobnost za rad sa decom i učenicima i da li predstavlja opasnost za učenike i zaposlene - objašnjava.

Ipak, direktorka tvrdi da su roditelji pomenutog bolesnog učenika podneli prijavu protiv nastavnika, te da je 16. maja školi stigao dopis nadležnih organa za pokretanje disciplinskog postupka.

- Roditelji deteta o kom sam pričala su podneli prijavu inspekciji, ministarstvima i nadležnim organima. Nakon što je inspekcija obavila uvid u dokumentaciju škole, naložene su mere. Prošlog utorka, 16. maja, nama je stigao dopis i naložena je mera utvrđivanja odgovornosti tog nastavnika za povrede zabrane iz člana 10 do 113. što znači pokretanje disciplinskog postupka, a to sa sobom nosi i suspenziju dok se ne utvrde činjenice. Mi sada obavljamo utvrđivanje činjenica, ne samo što se tiče ovog deteta, već roditelji navode da je diskriminisao učenika time što je sumnjao u njegovu bolest pred decom. Ja i dalje nikog ne osuđujem bez dokaza - objašnjava nam Sanela.

Sa druge strane, dodala je i da je u pitanju dete koje je takmičar, odličan učenik i da sa njim nikada nije bilo problema. Ipak, nastavnik koji je suspendovan najavljuje štrajk za 29. maj koji će trajati do ispunjenja zahteva koji su:

1. Obustavljanje montiranog disciplinskog procesa, pokrenutog zbog uzbunjivanja;

2. Provera psihičke sposobnosti za rad sa decom i učenicima S.T. i V.K. u Institutu za medicinu rada u Beogradu;

3. Utvrđivanje odgovornosti rukovodioca Školske uprave, postupajućeg prosvetnog inspektora i postupajućeg prosvetnog savetnika u vezi sa montiranim disciplinskim postupkom.

Pomenuti profesor već je jednom bio suspendovan iz škole, a u nastavu je vraćen 2020. godine. Kako nam je potvrdila direktorka OŠ "Sveti Sava", traži njeno razrešenje od kada se vratio u ustanovu.

Roditelji deteta: Nastavnik pred ostalim učenicima pričao da ne veruje da je dečak bolestan

Roditelji deteta kom nastavnik istorije nije dozvolio da prisustvuje onlajn nastavi kažu da je nemili događaj počeo prošle godine kada je njihov sin hospitalizovan na Dečijoj klinici u

Nišu na odeljenju za Hematoonkologiju, zbog izrazite pancetopenije. Otpušten je na kućno lečenje i praćenje sa dijagnozama teške forme Aplastične anemije kao i teške Celijačne bolesti, a od lekara im je savetovano da dečak ne ide u školu do daljnjeg zbog mogućih zdravstvenih komplikacija.

Ipak, kako su potvrdili za Telegraf.rs, nastavnik istorije se nije obazirao na dečakovo stanje, te je pred drugom decom javno izražavao sumnju u njegovu bolest, a pored toga, nije mu dopustio da odgovara onlajn, već je od njega zahtevao da dođe u školu bez obzira na teško stanje u kom je bio mališan. Kako dodaju, njihov sin nije imao ni priliku da pomenutog profesora upozna, jer je u tom trenutku postavljen kao novi predavač njihovom odeljenju.

- Nastavnik na časovima istorije govori o našem sinu i provocira, pred svom decom i u svim odeljenjima kako on uopšte ne veruje da je Strahinja bolestan i doći će on kad tad na odgovaranje. Strahinja u svom krhkom zdravstvenom stanju, već dovoljno uznemiren i uplašen zbog svog neizvesnog zdravstvenog stanja, počinje da dobija od drugara pregršt informacija i pitanja, jer svi žele da znaju o čemu se radi pošto su deca kao i drugi nastavnici upoznati sa činjenicom o zdravstvenom stanju još od početka. Umesto razumevanja i podrške dobio je osudu, kritiku i pretnju. Možete zamisliti kakva su mu sve pitanja postavljali drugovi? Jel si stvarno bolestan, Što te ovaj uhvatio na zub, Jel ti znaš šta sve on priča o tebi, Rekli nam drugari iz petog odeljenja, pričao i njima, Jel će da dođu tvoji roditelji u školu sad, Ajde brate da nam ne bude više nastavnik, Jel smeš da dođeš na istoriju, Što priča to o tebi, Imali smo ČOS i rekli smo razrednom sve što je pričao, reko nam da se ne brinemo, i danas je pričao o tebi, što li te ne voli, On misli da ti nisi bolestan nego da nećeš da dođeš na istoriju, mi mu kažemo da ne dolaziš u školu i da si bio u bolnici i u šestom... Zamislite. Dete koje nije ni upoznalo nastavnika niti dobilo šansu da se kao đak pokaže istom, dobija pitanja od drugara što ga nastavnik ne voli. Pored svih poteškoća kroz koje dete već prolazi, ovakvo emocionalno i psihičko zlostavljanje preko vršnjaka od strane nastavnika, autoriteta koji ima moć, a da mu oči nije video, nije mu bilo ni malo potrebno - priča nam otac maloletnog dečaka.

Podsetimo, kako je Milan Jovanović obrazložio juče za Telegraf.rs, njegov sin Vasilije trpeo je maltretiranje od strane nastavnika istorije, a on je zbog toga podneo i pisanu prijavu, nakon čega je inspekcija ušla u ovu ustanovu i trenutno se obavljaju razgovori sa đacima, kao i sa njegovim sinom.

Jovanović je za naš portal naveo da je sve počelo nakon što su se dva masakra dogodila u Srbiji, jer nije hteo da njegovo dete preživljava stres i ide u školu.

- Shvatio sam da je bolje da dete ne ide u školu jer je psihoza probuđena u mnogim ljudima koji su bili psihički labilni. On nije išao u školu 7 dana, a nastavnik pokrenuo je kampanju među đacima, gde ih je pitao da glasaju da li Vasilije treba da se izbaci iz škole. Prvo niko od dece nije digao ruku da glasa za to, pa ih je on terao. Moj sin uopšte nije problematičan, čak je i vrlo mirno dete - naveo je on.

(Telegraf.rs)

Video: Milan Jovanović Strongmen priča o maltretiranju sina od strane profesora u školi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nišlija 100%

    24. maj 2023 | 12:37

    Samo da kažem da mi je muka od "nazovi" Strongmena, jer mu je sin veoma problematičan ali se on pravi da to ne vidi. Klinac je mangup u pokušaju, otac ga brani,nastavnik pokušava da stvari drži pod kontrolom i sada otac traži pravdu. Nastavnik ima autoritet i tu nastaje problem,a rešenje je da otac kontroliše svoje razmaženo dete. Niš je "mali grad" i u njemu se sve zna i svi se znamo !

  • Милвас

    24. maj 2023 | 13:35

    Још мало имаћемо на друштвеним мрежама снимке како ђаци ђихају професоре и наставнике по ходницима. Ал' ће бити лајкова. Само напред.

  • Miroslav

    24. maj 2023 | 13:02

    Dete gospodina Jovanovica je jedino traumirano od poslednjih dogadjaja pa mu tata ne da da ide u skolu. Cela Srbija je traumirana pa mora se i na posao i u skolu. Nastavnik ne moze da iskljuci ucenika iz skole à pogotovo ne deca. Ucenika iskljucuje nastavnicko vece. Mozda nastavnik nije cvecka ali nisu ni roditelji pogotovo ovaj Jovanovic.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA