Državna matura će biti odložena za 2026? Pomerili je masakri, ostavka ministra i najavljivanje izbora

 
 
Čitanje: oko 3 min.
  • 10

Srednjoškolci okupljeni pod kapom udruženja "I mi se pitamo" predali su peticiju s 25.000 potpisa protiveći se uvođenju ovog ispita

Najvažniji ispit za kraj srednjeg obrazovanja i upis na fakultete neće biti uveden 2024. godine, kao što je najavljivano, nego dve godine kasnije u junu 2026.

Državna matura – najvažniji ispit za kraj srednjeg obrazovanja i upis na fakultete gotovo izvesno neće biti uvedena u junu 2024. godine kao što predviđaju važeći prosvetni zakoni, piše Politika, nego će biti odložena za dve godine, za kraj školske 2025/26.

Prema nezvaničnim saznanjima lista, brojne sugestije, primedbe, predlozi tokom nedavno završene javne rasprave o setu obrazovnih zakona ukazivale su da sistem nije spreman za ovaj reformski iskorak i da bi uvođenje velike mature moralo da se odloži. Najpre je bila ideja da se zvanično prvo polaganje velike mature u punom obimu odloži za godinu dana, ali se zbog masakra i tragedije u vračarskoj osmoletki, zatim neopozive ostavke koju je podneo resorni ministar Branko Ružić i najavljivanja izbora u septembru, kada počinje nova školska godina, ipak došlo do predloga da se polaganje opšte, stručne i umetničke mature prolongira malo duže, do juna 2026.

Prema tome, plan, još ne i konačna odluka, jeste da prva generacija koja će velikom maturom završiti srednjoškolsko obrazovanje budu sadašnji đaci prvog razreda gimnazija i četvorogodišnjih smerova stručnih i umetničkih srednjih škola. Ovaj predlog, kako nezvanično saznajemo, upućen je na izjašnjavanje svim relevantnim institucijama, očekuje se da će biti usvojen, da će se zatim i zvanično naći u Nacrtu izmena i dopuna zakona o srednjem obrazovanju. Ova saznanja "Politike" nisu zvanično potvrdili u Ministarstvu prosvete, ali ih nisu ni demantovali.

Odluka o odlaganju velike mature još nije konačna, ali joj u prilog ide to što su visokoškolske ustanove dobrano zakasnile s objavljivanjem predloga i odluka o tome kako će rezultate s velike mature uvažavati za upis a. Podsetimo, rok da objave nova upisna pravila uz računanje bodova s državne mature, bio je kraj avgusta prošle godine, ali to mnogi fakulteti nisu blagovremeno uradili. Pritom, nemali broj visokoškolskih ustanova planirao je da organizuje dodatne prijemne ispite, takozvane provere dodatne sklonosti i sposobnosti, a da prosvetnom vrhu, pa ni budućim studentima, još nisu svi objasnili šta će na tim ispitima proveravati.

Generacija srednjoškolaca koja je sada treći razred, koja je do sada bila viđena kao prva koja će polagati državnu maturu, a koju su nadležni uveravali da će još prošlog septembra znati šta čeka za kraj srednjeg obrazovanja i upis na fakultete, još nema jasnu sliku o tome. Obećane su im i zbirke za pripremu za polaganje najvažnije provere znanja na prelazu iz srednjeg u visoko obrazovanje, ali i one su "na dugom štapu" i dalje u pripremi i ne očekuje se da će biti spremne pre predstojećeg septembra. Pre toga bi trebalo da prosvetni vrh propiše prag prolaznosti za svaki maturski test, jer ni to nije urađeno.

Tražeći odgovore na niz nedoumica o državnoj maturi koju treba da polažu a o kojoj nedovoljno znaju, srednjoškolci okupljeni pod kapom neformalnog udruženja "I mi se pitamo" predali su prosvetnoj vlasti peticiju s 25.000 potpisa protiveći se uvođenju ovog ispita i ističući da je koncept nedovršen, da nema definisan kraj. Nisu dobili koncizne odgovore na sva otvorena pitanja među kojima su i kako će moći da promene fakultet, ili da studije upišu naknadno, ne u godini u kojoj su završili srednju školu, i kako će se na visokoškolske ustanove upisivati đaci koji su maturirali po starom modelu...

Da će kontinuitet u odlaganju državne mature biti nastavljen, moglo se naslutiti prošlog meseca kada je Branko Ružić, sad odlazeći ministar prosvete, u više navrata javno istupajući naglašavao da će velika matura "biti implementirana u onom trenutku kada sve bude kristalno jasno uz nultu toleranciju za bilo koju vrstu iznenađenja" i da se "neće uvesti nametanjem i ne sme da bude na uštrb onih kojima je namenjena, a to su srednjoškolci".

Proba državne mature kao verna simulacija ovog ispita na nacionalnom nivou planirano je da se održi od 31. maja do 2. juna.

(Telegraf.rs)

Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • sasa

    21. maj 2023 | 15:20

    treba to ukinuti , dete koje hoce na fakultet nek polaze prijemni. dete koje nece ima ocene kakve ima , nista mu ne znace neki tamo poeni.

  • FANTOM(68)

    21. maj 2023 | 10:29

    Čim budu mogli da dohvate kvake na vratima odmah selekcija koga i na koji fakultet. Šta će osmogodišnja i srednja škola, odmah na fakultete a i ne moraju. Čim postanu punoletni izdati im diplome fakulteta po želji da se deca ne deranžiraju i ne umaraju učeći. Šta će im škola kada imaju internet pun znanja. Pritisneš puljku a ono iskoči znanje i direktno u neopterećeni mozak naukom ako se nađe mesta i uglavi između video igrica i sl. A šta da idu u školu a da nema profesora? Odgovara pred celim razredom a onda oni demokratski dizanjem ruku glasaju koju ocenu je zaslužio a da knjigu otvorio nije a i o čemu je govorio nije važno, bitno je da je nešto balavio. Srednjoškolci neće maturu zbog masakra u osmogodišnjoj školi a studenti svi položili ispite do 2026. zbog masakra u Mladenovcu. Stradija.

  • Bata

    21. maj 2023 | 15:00

    Najvažniji je dobar izgovor! Kakve mature, kakve gluposti? Čemu onda učenje godinama? Prijemni ispiti su prava mera znanja, pa ko prođe, prođe.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA