Žrtve nasilja hrabriti da prijave nasilnika: "Treba otpočeti novi život jer nema vremena za čekanje"
Žrtve nasilja uvek treba hrabriti da se suprostave nasilju tako što će prijaviti nasilnika i započeti novi život, rekla je Hajrija Ramadani iz Udruženja žrtava nasilja "Hajr".
Ona je navela da mnoge žrtve nasilja prijave nasilnika, ali i da se mnoge odluče da ćute iz straha ili zato što nemaju gde da odu.
"Ima i žrtava nasilja koje su prijavile i onda mi kažu da nasilnik ima nekog u Centru za socijalni rad i tu ne reaguju ni institucije i onda moramo mi da reagujemo kao Udruženje", rekla je ona za Tanjug.
Govoreći o načinima na koje trebe ohrabriti žrtve da prijave nasilje, Ramadani je navela da treba govoriti da život nema reprizu i da je bolje da se otpočne novi život, jer nema vremena za čekanje.
Dodala je da bi žrtve dodatno ohrabrilo da progovore o nasilju kada bi se sprovodio zakon i povratila vera u institucije.
"Da žrtve počnu da veruju instituicijama i da im institucije posvete veću pažnju. Kad god negde gostujem uvek mi se jave žrtve koje imaju problem i mediji tu jako pomažu, treba više da pričaju o nasilju, a žrtve treba da odluče da naprave prvi korak i da prijave nasilnika", rekla je ona.
Govoreći o meri zabrane prilaska nasilniku, advokat Tamara Radojčić kaže da je u Zakonu o sprečavanju porodičnog nasilja predviđeno da ukoliko nasilnik prekrši privremenu meru da treba da ide 60 dana u zatvor, ali da se to često ublažava u praksi.
"To se često ublaži pa on dobije novčanu kazu, na taj način mi podstičemo nasilnike i govorimo da nije ništa strašno ako prekrše tu privremenu meru", rekla je ona.
Dodala je da je u nekim situacijama neophodno da se odredi pritvor učiniocu krivičnog dela, pogotovo ako se proceni da postoji opasnost da ga ponovi.
"Imamo mehanizme u zakonu samo treba malo bolje da ih sprovodimo", navela je Radojčić.
(Telegraf.rs)
Video: Snežna vejavica u Pančevu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.