Jevtović: Sva istraživanja pokazala su da đaci upravo ovako prevazilaze traume nakon tragedija
Sve strukture u okviru timova u školama rade na tome da đaci, nastavnici i njihovi roditelji u što kraćem vremenu izađu iz traume i da se ona smanji, a sva istraživanja pokazuju da se upravo u školama unutar sistema prevazilazi ta vrsta traume, rekla je danas Bojana Jevtović iz UNICEF-a.
Ona je za Tanjug rekla da su zbog strašnog zločina u OŠ Vladislav Ribnikar, ali i tragedije u okolini Mladenovca, timovi u svim školama fokusirani na to da sa ključnim akterima, nastavnicima i roditeljima, pruže svu potrebnu pomoć deci.
UNICEF je od samog početka uključen u timove psihologa koji su upućeni u škole na rad sa decom i nastavnicima posle masakra u školi Vladislav Ribnikar.
- Ribnikar jeste najviše pogođen, ali i škole u Mladenovcu i Smederevu takođe, jer su stradali mladi ljudi do 25 godina i mi moramo na pravi način da podržimo sve škole, ali i sve one koji su direktno pogođeni tragedijama koje su zadesile Srbiju u prethodne dve nedelje - istakla je Jevtović.
Ona ukazuje na to deca različitog uzrasta različito i reaguju na traumu i zbog toga je, kako kaže, bitno imati razumevanja i strpljenja oko svih emocionalnih stanja koja se mogu javiti kod njih.
- Od tuge, kajanja, stida, besa pa čak i agresivnosti, sve se to javlja i to ne treba gledati iz sopstvene perspektive, već sa potpunim razumevanjem prema svima oko nas, jer je ovo trauma koju svi zajedno kao društvo moramo da prevaziđemo - poručila je Jevotivić.
Posebnu pažnju Jevtović skreće na to da treba "pratiti" decu i mlade, u smislu promena raspoloženja, ali naglašava da ih ne treba stalno ni pitati "kako se osećaju" ili postavljati pitanja na koja odgovori mogu da budu samo "da" ili "ne".
(Telegraf.rs)
Video: Spavaju u šest kvadrata, a odlični đaci i vesela deca: Telegraf u poseti osmočlanoj porodici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.