Ovo je razlog za najezdu smrdibuba u Srbiji: Nipošto ih ne usisavajte, jedna mera može mnogo pomoći
Sezona proleća i leta pored lepog vremena donosi i brojne insekte koji u velikoj meri mogu da ugroze boravak napolju. Jedna od vrsta koja nam svima smeta jeste i smrdibuba, a osim toga što ih poslednjih godina ima više nego ranije, posebno je neprijatan i njihov miris.
Kako je Telegrafu rečeno iz Zavoda za biocide, smrdibuba koju poslednjih nekoliko godina često viđamo u jesen u našim stanovima je smeđa mramorna stenica. Ovaj insekt, poznat i kao mramorna smrdibuba, potiče iz Azije, gde nastanjuje područje Kine, Japana, Koreje i Tajvana.
- Na području Evrope je prvi put zvanično registrovana 2007. godine u Švajcarskoj. Od tog perioda se veoma uspešno nastanila i na području Nemačke, Italije, Francuske i Mađarske. Zbog svog širenja na druge kontinente, uspešnog prilagođavanja i šteta koje čini biljnim kulturama, proglašena je za invazivnu vrstu. Kako u našim krajevima nema mnogo prirodnih neprijatelja, klima joj kod nas odgovara i ima obilje hrane (može se hraniti na preko 100 biljnih vrsta, od povrća do ukrasnog bilja), sve je brojnija. Nije opasna po zdravlje ljudi, ali predstavlja biljnu štetočinu i može naneti enkonomske štete u poljoprivredi - saopštili su.
Ipak, na proleće i leto njihovo stanište je uglavnom priroda, dok na jesen, u potrazi za mestom na kom će prezimeti, masovno ulaze u naše stanove i kuće. Kako navode stručnjaci, ispuštajući specifičan miris, agregacioni hormon, privlače i druge pripadnike iste vrste na to mesto. U našim stanovima, podrumima i na drugim skrivenim mestima, neaktivne su preko zimskih meseci sve do proleća kada napuštaju svoja skrovišta i u prirodi nastavljaju svoj životni ciklus.
Ulazak ove štetočine u naše domove najlakše ćemo sprečiti ukoliko imamo mrežicu za insekte na prozorima, ipak, stručnjaci tvrde da to nije jedini spas, te treba paziti i na koji način ih ubijamo i gde ih hvatamo pri tom postupku. Jedna mera naročito je efikasna.
- Pored toga potrebno je zadihtovati i popuniti sve pukotine oko ramova prozora, vrata ili ventilacionih otvora jer koriste i najmanju pukotinu da se u nju zavuku. Insekticidi širokog spektra dejstva su efikasni protiv njih, ali nije racionalno prskati jednu po jednu jedinku (osim ako na nekom mestu zateknete veći broj). Treba ih pažljivo (da ne bi ispustile neprijatni miris koji im služi kao odbrana kada su uzmenirene) pojedinačno sakupljati i baciti ili u WC šolju ili zamrznuti u tegli ili konzervi i kasnije baciti. Ne preporučuje se upotreba usisivača, jer ga mogu usmrdeti - potvrdili su iz Zavoda za biocide.
(Telegraf.rs)
Video: Bizarno ili?! Mladić od buba pravi čuda!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milica
Sto se tice ovih smrdibubo, ja strahujem kako cemo se izboriti naredne jeseni. Smatram da nadlezni zavodi treba nesto da ucine. Prosla zima nije bila nikakva, sve su prezivele, kada se sada namnoze, bice strasno. Mi imamo kucu na obali Drine i bas je osuncana. Prosle jeseni bilo ih je bukvaln mmilionima. Citavu fasadu sam prskaka nekoliko puta, a onda cistila metlom i kupila u kantu. Na kraju prelivala vrelom vodom. I opet ih je bila puna kuca ceke zime. Tada sam ih kupila u flasu svalo vece. Uzas. Strah me naredne jeseni.
Podelite komentar
Trig
Pojedose sve zivo,a ovi nasi lezilebovici,nisu ni pokusali nesto da naprave protiv ove posasti.
Podelite komentar
Mixx
Mrzim ih, znam da ne ujedaju,da se hrane biljem.. odvratne su
Podelite komentar