Anketa na Telegrafu iznenadila: Čak ovoliko njih zabranilo bi TikTok, da li bi to pomoglo društvu?
Od kada se pojavila na tržištu Tik Tok aplikacija koja je "omađijala" svet, mnogi svoje slobodno vreme koriste upravo gledajući sadržaj na ovoj platformi, a nekada se to slobodno vreme pretvori i u niz sati.
U Srbiji je ovih dana pokrenuta peticija za ukidanje ove društvene mreže, a predsednik Strukovnog udruženja sektora bezbednosti Dejan Milutinović ocenio je ovu društvenu mrežu kao najlošiji sadržaj na internetu. Mnogo ljudi širom naše zemlje smatra da ova aplikacija zrači negativnim i lošim sadržajem što za decu, što za odrasle. Poseban akcenat se baca na decu, jer su ona znatiželjna i sve upijaju kao sunđeri.
Nažalost, čini se da se danas sve društvene mreže, a ne samo Tik Tok, često koriste kako bi promovisale neprimeren sadržaj, a njihova korisna strana manje je vidljiva.
Kada govorimo o Tik Tok-u i njegovim korisnicama, ima mnogo njih kojima je ova aplikacija potpuno beskorisna i smatraju da služi ljudima za "glupiranje", neki su u negativnom kontekstu otišli i korak dalje, pa je na aplikaciji često zabeležen govor mržnje. Tome svedoče i veoma opasni izazovi koji su doveli i do smrtnih slučajeva.
Neki su Tik Tok iskoristili i kao odličnu priliku za zaradu i samopromociju, pa su tako i privukli mnoge korisnike koji su uspeli da pronađu i neke korisne savete i trikove za svakodnevni život, ali takvih slučajeva je zaparavo drastično manje.
Ukoliko uđete na aplikaciju i krenete da čitate komentare ispod videa gotovo je lutrija ne pronaći nijedan "hejt" komentar, bez obzira na sadržaj i aktere tog video klipa. Baš iz ovih razloga, kada je i stepen vršanjačkog nasilja u porastu, ova društvena mreža može biti ekstremno opasna za decu i tinejdžere, koje ovakvi komentari mogu dodatno da poljuljaju i učine ih u najmanju ruku nesigurnijim ili ih pretvoriti u potencijalne "hejtere".
Ipak, ako roditelji dobro obrate pažnju, Tik Tok nudi i nekoliko načina da se deca zaštite - mogu da blokiraju pojmove koje smatraju neprikladnim za pretraživanje,a takođe mogu ogranićiti vreme provedeno na aplikaciji na dva sata dnevno.
Telegraf.rs pitao je svoje čitaoce šta oni misle o ovoj temi i da li su za ukidanje Tik Tok-a. Rezultati ankete bili su više nego jasni - čak 90% čitateljstva bilo je za ukidanje.
Ali, da li bi to zaista pomoglo društvu?
Za sad nam samo ostaje da vidimo kakva budućnost zapravo čeka Tik Tok. Ali i sve nas.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mrki
Meni ova kampanja za ukidanje tik toka,opet, liči na izbegavanje obaveza i mišljenja da će nam to rešiti sve probleme. Pa,neće,moramo lično mi debelo da zasučemo rukave ...
Podelite komentar
Lala
Vasu odgovornost i nezainteresovanost za vaspitanje dece izbegavate time sto krivite tik tok ili bilo koju socijalnu mrezu. Socijalne mreze pruzaju i daju ono sto osoba trazi. Ako je dete lose vaspitano ima lose vrednosti to ce i naci na socijalnom mrezi ili bilo gde drugde. Tako da pozabavite se prvo licnim uticajem na decu a onda krivite nekog drugog.
Podelite komentar
Deda
Trista razloga će čovek naći da umanji svoju odgovornost, a ja tvrdim da sve zavisi od zdravlja PORODICE. Ako jedan od roditelja udara u klin a drugi u ploču, možeš da se kladiš da će deca krenuti stranputicom.
Podelite komentar