Unicef: Što manje izveštavati o počiniocima ubistava

 
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Način na koji mediji izveštavaju o masovnom nasilju, nasilju u porodici, samoubistvu može da utiče na druge ljude i preporučuje se da se što manje izveštava o samim počiniocima, piše u preporukama koje je Unicefova kancelarija dostavila Udruženju novinara Srbije.

Upozorava se da drugi mogu da se identifikuju sa njima ili dobiju inspiraciju, a jedna od preporuka medijima je da fotografiju počinilaca ne objavljuju pored fotografije žrtve.

"Nemojte izveštavati o događaju pojednostavljeno ili senzacionalistički jer to može da da podsticaj ljudima koji žele negativan publicitet", jedna je od preporuka.

Među posledicama štetnog izveštavanja, navedeno je, mogućnost inspirisanja imitatora koji u počiniocu vide uzor ili heroja.

"Odgovornim izveštavanjem može da se smanji rizik", piše u Unicefovim preporukama, koje je prosledio UNS.

Kao korist po zajednicu koje ima odgovorno izveštavanje u preporukama je nabrojano da se na taj način "pruža uteha preživelima, porodicama, zajednicama, uključujući i porodicu počinioca".

Odgovorno izveštavanje podstiče ljude, piše u preporukama, da potraže pomoć sebi ili drugima u slučaju povišenog rizika od štetnih postupaka.

Objavljen je i poziv da se za pomoć zbog emotivne patnje i/ili suicidalnih misli pozove broj za pomoć 116 111 (NADEL) i poseti sajt svejeok.rs.

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA