Šta znači proglašenje 3 dana žalosti: Povodom stravičnog zločina na Vračaru od danas na snagu stupaju ove mere
Povodom stravičnog zločina, nezapamćenog na našim prostrima, koji se dogodio kada je maloletni učenik K.K. (14) ubio osmoro svojih drugara i pripadnika obezbeđenja, a sedmoro ranio u OŠ "Vladislav Ribnikar" na Vračaru proglašena je trodnevna žalost koja će trajati od petka do nedelje zaključno sa ovim danima.
Datumi su 5, 6 i 7. maj.
Zbog smrti osmoro dece i pripadnika obezbeđenja zavladala je tuga i neverica, ne samo u domovima žrtava, nego u čitavoj Srbiji. Povodom ovog tragičnog događaja, ministar prosvete Branko Ružić, izjavio je na konferenciji da će biti održana trodnevna žalost od petka do nedelje.
Dan žalosti kao i trodnevna žalost imaju posebno značenje, a kazne prilikom nepoštovanja mera mogu iznositi i do 200.000 dinara.
Odluku o proglašenju i trajanju dana žalosti donosi Vlada Republike Srbije, a dan žalosti traje onoliko dugo koliko se odredi odlukom o proglašenju i trajanju dana žalosti, ali ne može trajati duže od tri dana.
Ako odlukom nije drugačije određeno, dan žalosti otpočinje u 00.00 sati dana koji je određen za dan žalosti, a završava se u 24.00 sata dana koji je određen za poslednji dan dana žalosti.
Načini kojima se obeležava dan žalosti su: spuštanje zastave na pola jarbola (uz odgovarajuće osvetljenje noću), odavanje pošte minutom ćutanja i medijsko informisanje i sećanje.
Kazne koje se sprovode prilikom nepoštovanja ovih mera mogu dostići ciftu 50.000-200.000 i to ako pravno lice na dan žalosti ne istakne zastavu Republike Srbije na pola jarbola, odnosno na pola koplja, uz odgovarajuće osvetljenje noću.
Takođe, kazna u istom iznosu propisana je ako pravno lice odbija da omogući zaposlenima da minutom ćutanja odaju poštu nastradalima.
Ista novčana kazna čeka i radiodifuzne i novinarsko-izdavačke organizacije, ukoliko ne emituju odluku o proglašenju dana žalosti ili ne obaveste javnost o skupovima sećanja koje povodom dana žalosti organizuju nadležni organi Republike Srbije ili tela koja ona odrede.
Pravna lica koji se bave ugostiteljskom, turističkom i sličnom delatnošću koja za vreme dana žalosti nastavljaju emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mestima, dobiće kazne za prekršaj u istom rasponu, ako ne poštuju propisane mere.
Novčanom kaznom od 5.000 do 20.000 dinara kazniće se odgovorno lice u pravnom licu, državnom organu i organizaciji ili preduzetnik zbog nepoštovanje utvrđenih obaveza u pogledu obeležavanja dana žalosti na teritoriji Republike Srbije.
(Telegraf.rs)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mira
Ovo je produkt države, Pinka, parova, Veljka Belivuka, skupštine... Kriminal na sve strane, pa kako deca da budu normalna? Šta još treba da trpimo kao posledicu ove vlasti, pa da se prizovemo pameti?
Podelite komentar
Mila
Kome je do muzike.... Ovolika tuga, odavno nije prevladala našim narodom. 😔😔😔
Podelite komentar
Ceki
Pre 30 i 40 godina nismo znali u školi ni šta je droga ni kriminal ni šta je obezbeđenje u školi, učitelja profesora moralo se strogo poštovati, roditelje pogotovo.. niti se znalo za oružje. Mobilni i internet. Propali smo kao društvo načisto, roditeljstvo je takodje otišlo u bestraga. Nema više pravih vrednosti i zato nam se dešava sve ovo.
Podelite komentar