1.000 pacijenata čeka operaciju u "Dedinju": Sedam operacionih sala staro više od 40 godina

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 3

Srbija je na vrhu liste po broju obolelih i umrlih od kardiovaskularnih bolesti. Od početka godine, u Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje uradili su 770 komplikovanih intervencija, a više od 1.000 pacijenata čeka na operaciju.

Da bi se skratile liste čekanja neophodna je rekonstrukcija "Dedinja 1", čijih je sedam operacionih sala staro više od 40 godina, piše RTS. U Institut na obuku dolaze i doktori iz Rumunije i Češke, posebnu saradnju imaju sa lekarima iz Mađarske sa kojima rade na ugradnji veštačkog srca, sve sa ciljem da pacijenti što manje čekaju na operaciju.

Nova zgrada Instituta "Dedinje 2" puna je pacijenata od ranih jutarnjih sati. U intenzivnoj nezi pacijenti se bude posle operacije.

Što se kraće čeka na operaciju, veće su šanse da pacijent preživi. Veoma su važni dobra oprema i sterilne operacione sale, kako bi se sprečile infekcije pacijenata.

"Da imamo jako dobre aparate autoklave koji se dobro održavaju. Podrazumeva da se instrumenti dobro mehanički čiste, sterilišu i čiste. Imamo i savremen način dezinfekcije same operacione sale, to su tzv. roboti", rekla je Erna Lozuk, medicinska sestra u operacionom bloku.

Hirurzi, koji operišu decenijama kažu da je ključ uspeha timski rad. U sali su i anestetičar, sestre, tehničari i perfuzeri, koji rukuju važnom mašinom koja, tokom operacije, preuzima ulogu srca i pluća održavajući vantelesni krvotok. Svakog dana operiše se 11 pacijenata.

"Imamo veoma kompleksne intervencije, veštačka srca i među centrima smo koji su to radili najviše na svetu, zalisci, operacije koje se odnose na urođene srčane mane. Morate biti svesni da smo do pre nekoliko godina imali oko 4.000 pacijenata koji su postavljali upit da se leče kod nas. Prošle godine je to bilo 11.000", naveo je doc. dr Petar Vuković.

Da bi se duge liste čekanja za operacije smanjile, neophodna je rekonstrukcija Dedinja 1.

"Trenutno imamo tri potpuno nove sale i jednu hibridnu, ali radimo i u preostalim salama koje su stare 30 odnosno 45 godine i daleko je to od toga da su to svetski uslovi u kojima mi radimo, ali nama treba rekonstrukcija zgrade, treba da zanovimo preostale kapacitete. Mi imamo projekat, imamo građevinsku dozvolu, prvi smo na listi kredita koju dodeljuje banka Saveta Evrope, mi čekamo da se raspiše internacionalni tender i da se zvanično odobre sredstava da bi počela rekonstrukcija", rekao je Milovan Bojić, direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje.

Do kraja godine planirano je više od 2.500 operacija, a narednih dana očekuje se 15 minimalno invazivnih operacija u jednom danu, u kojima učestvuje oko 350 specijalista i doktora nauka.

(Telegraf.rs)

Video: Koković: Od početka godine u 1600 saobraćanih nezgoda, povređeno preko 740 lica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Tomislav M.

    30. april 2023 | 03:07

    Bravo za za Insitut,,Dedinje,,,vrhunska kuca za srce.Lista čejanja mora sto hitnije da se snanji,od hiljadu?;Dedinje 1,je staro 40 godina,zahteva rekonstrukciju čim pre?!Ton profesionalnog naučno-strucnog eksperta čini direkror ,,Dedinja,,prof dr Milovan Bojic!!!!!On je sinonim ove eminentne zdrastvane ustanove,cuvene u svetu!!!!?Akcenat je u finansiranju Dedinja1,gde je gotova kompletna dokumentacija!!Čeka se blagoslov od viših vanjskih zdravstvenih strucnjaka za odobravanje srestava.?!

  • Srbin sa Kosova

    30. april 2023 | 07:55

    Pare su u fudbalskim stadionima 😢

  • realista

    30. april 2023 | 12:25

    kakva sad rekonstrukcija kad je ozidana nova zgrada. zasto se nije prvo radila rekonstrukcija? i zasto grujicicka kritikuje niske lekare koji su u JEDNOJ sali radili?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA