Ogovaraju ih, dele nage slike, seksualno zlostavljaju: Istraživanje otkrilo svet tinejdžera na internetu

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 7

Sadržaj seksualne prirode od osobe koji poznaju putem društvenih mreža primilo je čak 24 odsto učenika 40 srednjih škola u Srbiji, a čak 27,5 odsto njih primilo je takav sadržaj od nepoznate osobe. Ovo su pokazali rezultati istraživanja o online ponašanjima, uznemiravanju i izloženosti štetnim sadržajima na internetu.

Istraživanje su sproveli Igor Jurić i njegov Centar za nestalu i zlostavljanu decu, a rezultati su prikazanio u Spensu u prostorijama Nezavisnog društva novinara Vojvodine.

Istraživanje je urađeno u saradnji sa Filozofskim fakultetom u Novom Sadu, odnosno sa odsekom za psihologiju i studijskim programom za Socijalni rad. Stručni tim koji je sproveo istraživanje čine doc. dr Jovana Škorić koja je bila i koordinator istraživanja. zatim doc. dr Bojana Bodrožić, ma Ružica Radović, doc. dr Ivana Jakovljev dr Milica Lazić, prof. dr. Jasnima Pekić i naravno predsednik centra Igor Jurić.

Ovo istraživanje je urađeno na način kakav je već sproveden u Velikoj Britaniji, Danskoj, Mađarskoj i Hrvatskoj. Kolege iz Hrvatske pomogle su CNZD-u da realizuje ovaj projekat i da ga prilagodi Srpskom podneblju.

Istraživanje je sprovedeno u 16 školskih uprava, odnosno u 40 srednjih škola (stručnih i gimnazija), a učestvovalo je 2.950 učenika prve i treće godine. 54 procenta bili su muškarci, devojke 45 procenata, a neopredeljeno je bilo 1 posto učenika.

Istraživanje je pokazalo da najveći procenat ispitanika na internetu provodi između 3 i 4 sata dnevno, ali ono što zabrinjava jeste činjenica da ima i onih koji provedu onlajn i više od 8 sati dnevno i to čak 9,4 posto ispitanih.

Veliki broj ispitanica ženskog pola koristi Instagram i TikTok svaki dan, a većina učenika barem jednom dnevno poseti YouTube, dok se najviše dopisuju preko Vibera.

Ono što može biti alarmantno je da čak 43,4 procenata đaka ima dva profila na istoj mreži, što može biti znak da lažne profile koriste za zlostavljanje, a 8,9 posto njih ima više od 3 ili čak 4 profila na istoj mreži.

Na pitanje da li su ikada primili sadržaj seksualne prirode od osobe koji poznaju, čak 24 posto je reklo DA, a 27,5 posto njih primilo je takav sadržaj od nepoznate osobe. Postoje slučajevi kada su deca od 12 godina razmenjivala lične fotografije sekusalne prirode. Ono što je istraživanje pokazalo, da muškarci više šalju fotografije. Čak 6 posto ispitanika poslalo je seksualni sadržaj poznatoj osobi, a 2 posto nepoznatoj.

Ključne tačke projekta su Poboljšanje razumevanja onlajn seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja među mladima i identifikovanje efikasnih multisektorskih strategija. Zatim Podsticanje mladih da prijave seksusalno uznemiravanje i zlostavljanje u onljan okruženju. Izrada publikacija koje će omogućiti profesionalcima da efikasno sarađuju u domenu sprečavanja digitalnog uznemiravanja i zlostavljanja kao i promovisanje prekogranične saradnje i uzajamno učenje.


Podsetimo, da su seksualane iznude ili stručno SEXTORTION krivična dela, a da je čak 20,2 posto srednjoškolaca pod pretnjom i ucenom slalo ove sadržaje, dok je 22,3 posto to radilo na nagovor druge osobe.

Ono što je istraživanje pokazalo je da 27,8 posto ispitanika vidi da se na internetu svaki dan koriste pogrdne reči da se na zloban način karakteriše neka devojka, 28,2 posto njih je primetilo seksualne šale u komentarima, dok 21 posto njih kaže da drugi lajkuju takve sadržaje svakodnevno. U nešto manjem procentu svakodnevno se priča o nečijem seksualnom ponašanju, odnosno 13,6 posto, dok 25,9 procenata to nikada ne čini. Manje od 50 procenata, odnosno oko 46 posto, prave se stranice koje vređaju vršnjake na seksualnim i drugim osnovama, što je zabrinjavajuće velika cifra.

9,4 procenta učenika je doživelo da neko stalno širi tračeve o njihovom sekusalnom ponašanju, 6,9 posto konstantno dobija nage fotografije, 8,8 dobija komentare sekusalne konotacije na mrežama ispod fotografija. 1.8 posto doživeo je da se njihove nage fotografije često dele među vršnjacima, a velikih 3,7 procenata stalno dobija seksusalne pretnje i ucene.

Kada je reč o poveravanju problema drugoj osobi, 20 procenata nikome nije reklo za ove probleme, njih 16.5 je sve ignorisalo. 22,8 posto zlostavljanih reklo je to roditeljma, a 24,7 posto nastavnicima, dok je procenat onih koji su se poverili prijateljima 22,1, a siblinzima, odnosno braći i sestrama oko 24.4. Njih 20.7 posto blokiralo je poruke, 18,2 posto profile počinioca, a samo 24,8 procenata zlostavljanih pozvalo je liniju za pomoć, dok je procenat prijave MUP-u 25,4. Oni koji su reklli ili zamolili nasilnike da prestanu spadaju u grupu od 25,5 procenata. Istraživanje je pokazalo da najviše devojke prijavljuju ovu vrstu nasilja, dok se momci sa tim nose sami i retko prijavljuju ove slučajeve da ne bi ispali slabići, što je sasvim pogrešno razmišljanje jer je i njima potrebna stručna pomoć.

Čak 29,8 procenata nije prijavilo nasilje zbog pretnji, a među ostalim razlozima za neprijavlivanje su i to što se boje burne reakcije ili što ih niko ne bi ozbiljno shvatio. joh 8,1 posto ne zna da li je to protiv zakona, a čak 13,5 posto ispitanika ne na na koji način da sve prijavi. Oko 12,9 posto njih je mislilo da to nasilje nije toliko ozbiljno, a zabrinjavajuće je da čak 24,1 posto misli da to ne bi pomoglo, a procenat onih koje bi prijava dodatno uzemirila je 22,4.

Učenici uvek mogu da kontaktiraju CNZD za savet preko društvenih mreža, mejla ili putem telefona koji je istaknut na sajtu CNZD.RS

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • 019

    18. april 2023 | 14:20

    Umesto sto se bavite statistikom bolje se pozabavite roditeljima.Zar roditelji ne vide da im cerke poluobucene, da ne upotrebim drugi izraz, izlaze iz kuce? Zar oni ne vide kako se slikaju i u kojim pozama. Da se zna, apsolutno sam za najstrozu kaznu za pedofile, silovatelje i ostale moralne nakaze, ali i deca su preterala. Takodje i profesori bi trebali da ih ne primaju na casu neprimerno obucene. Lupajte minuse koliko hocete.

  • Perke

    18. april 2023 | 15:35

    Izvinite, ali kada vidim rezultat da klinci koriste vajber kao glavno sredstvo komunikacije zapitam se sta su oni istrazivali? Klinci su na Insti, Snepcetu, Vacapu.. kakav crni Vajber? To je za. babe i dede

  • Lucifer

    18. april 2023 | 14:26

    I to je nešto novo? Ko to sakcioniše, i kad će biti zabrana na te mreže?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA