Opasne vrećice nelegalno u prodaji u Srbiji: Ministarstvo obavestilo carinu da ne odobrava uvoz snusa
Ako ste probali "snus" vrećice u kojima je vlažni i mleveni duvan koji se stavlja između usne i desni, a pakuje u kutijicu bez upozorenja po zdravstvene posledice verovatno niste znali da se u našoj zemlji prodaje na crno. Neki ga koriste za odvikavanje od pušenja, drugi kažu da je opasniji od cigarete, a sve je više mladih koji ga probaju iz radoznalosti.
Međutim, među konzumentima nisu samo oni koji žele da se odviknu od cigareta. Sve je češće privlačan mladima, čak i sportistima, kažu upućeni, koji ne znaju neželjene efekte tog proizvoda, posebno pri prvom uzimanju.
"Ministarstvo zdravlja je na zahtev, obavestilo carinu da uvoz tih proizvoda ne treba odobravati, kao i da pravno nisu regulisani u Srbiji. Stav Ministarstva je da ne treba dozvoliti uvoz i prometovanje ovih proizvoda na našem tržištu“, priča Raša Milanov iz granične sanitarne inspekcije za RTS.
Snus nelegalno u prodaji
Iako se do njega lako dolazi, u pojedinim prodavnicama duvana ili preko interneta, kako se snus našao u slobodnoj prodaji u našoj zemlji ni nadležni ne znaju. Znaju da prodaja nije regulisana zakonom i da ga nema u registru duvanskih proizvoda.
"Nijedan privredni subjekt se nije obratio Upravi za duvan, da bi izvršio registraciju takvog proizvoda i realizovao njegov uvoz. Legalnog uvoza 'snusa' u Srbiji nije bilo. Nije regularan oblik prodaje i treba utvrditi puteve kako je dospeo u promet“, kaže Milanov.
U prometu je, potvrđuju iz Tržišne inspekcije, nelegalno. Ukoliko ga zateknu, mogu da zabrane prodaju.
"Tržišna inspekcija ima ovlašćenja da kod trgovca, koji ne poseduje dozvolu za promet duvanskih proizvoda koju izdaje Uprava za duvan, oduzme zatečenu količinu duvanskog proizvoda 'snus' i da podnose prijavu sudu. U prošloj godini imali smo jednu prijavu koja se odnosila na prodaju 'snusa' preko Interneta“, kažu u Ministarstu unutrašnje i spoljne trgovine.
Jedina evropska zemlja koja je legalizovala prodaju je Švedska. S druge strane, njegova upotreba zabranjena je u mnogim zemljama EU i Velikoj Britaniji.
Doktorka Ivana Petrović kaže da ljudi koji ga dugo vremena konzumiraju snus imaju neželjene efekte – oboljenja desni, paradentopatiju, ispadanje zuba. Oni češće obolevaju od karcinoma usne duplje, karcinoma ždrela, jednjaka.
(Telegraf.rs)
Video: Podkast "Glasno", EP 4: Gost Nemanja Dević
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zoki
A kad legalizujete bice lek!
Podelite komentar