Broj studenata koji bira nastavničke smerove sve manji: Koja su rešenja da ne ostanemo bez predavača?

 
 
Čitanje: oko 1 min.
  • 7

POtrebno je da se utvrdi koliko profesora odlazi u penziju i za koliko godina ćemo da ostanemo bez nastavnog kadra

Za smer nastavnika matematike u Beogradu odlučilo se ove godine samo šest brucoša. Odgovor na ovo pitanje svojom platformom predlaže deset fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Platformu za unapređenje statusa nastavničkih studijskih programa i stimulisanje srednjoškolaca za upis na nastavničke fakultete je prošlog meseca usvojio Senat Univerziteta u Beogradu. U međuvremenu je dopunjena i uskoro bi trebalo da bude upućena Ministarstvu prosvete.

Kako za RTS navodi prorektor Univerziteta u Beogradu prof. Dejan Filipović dopunjena Platforma predlaže formiranje mešovite radne grupe predstavnika resornog ministarstva i predstavnika nastavničkih fakulteta, kako bi se utvrdilo koliko profesora odlazi u penziju i za koliko godina ćemo ostati bez nastavnog kadra.

- Druga dopuna tiče se strategije razvoja obrazovanja 20-30 koja prepoznaje ovaj problem - dodaje Filipović.

Profesori smatraju da u rešavanje ovog pitanja treba da se uključe svi fakulteti gde se školuju budući nastavnici. Na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na primer, već nekoliko godina nema samofinansirajućih studenata na nastavničkom smeru. Zato se studenti stimulišu da se u što većoj meri uključe u rad škola.

- Odluka koju je naš fakultet doneo pre nekoliko godina je da se smanji školarina za studente master studija na nastavničkom smeru, zato što je njima potreban da bi radili u osnovnim i srednjim školama - objašnjava Filipović.

Platformu su sačinili dekani Filozofskog, Filološkog, Hemijskog, Fizičkog, Matematičkog, Biološkog, Geografskog i Fakulteta za fizičku hemiju. Pridružili su im se Učiteljski i Pravoslavno- bogoslovski fakultet.

Na Pravoslavno-bogoslovskom fakultetu podsećaju da i taj fakultet školuje prosvetni kadar, veroučitelje, kojih u Srbiji ima oko 1.000, i da za njih treba rešiti pitanje ugovora o radu.

(Telegraf.rs)

Video: Čeka nas promena vremena, evo šta donosi kraj novembra

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Perica

    15. april 2023 | 08:08

    Radim u prosveti 25 godina i savetujem sve mlade da prodju sto dalje od nastavnickih fakukteta, a njihove roditelje da urade sve sto mogu i spasu dete bede... Za manjak kadrova postoji lako resenje koje je i postojalo do 2007. godine- fiziku i hemiju mogu da predaju inzenjeri, matematiku ekonomisti, geografiju i istoriju pravnici ili bilo koji društveni faks.. Pa ko hoce prosvetu i uziva u tome, slobodno za katedru, pa neka se ganjaju sa razmaženom decom koja su bukvalno svake godine sve gora, njihovim ambicioznim roditeljima, blejacima iz Ministarstva i zavoda i to za izuzetnih 70000 dinara mesecno.. ja jos desetak godina i odoh

  • Marija

    15. april 2023 | 14:10

    Radim 38 god u prosveti ,savet mladima -sto dalje od prosvete, razmazenih i bahatih ucenika koji znaju samo za svoja prava a obaveze ne . Posle korone i online nastave samo je bitna ocena , a ucenici su nam formalno nepismeni.

  • Beli

    15. april 2023 | 06:28

    Povecajte plate za pocetak umesto sro gradite fudblaske stadione gradite skole i fakultete u manjim sredinama van grada. ZATVORITE STUDENTSKE CENTRE U BG,NS.NIS i otvorite moderne kamouse van naseljenog mesta i zaposljavajte mlade predavace. Za 1 fudbalskinstadion dajete 200 mil E a moglibste da napravite za te pare 2 kampusa ( studetski grad sa 4 zgrade ...)

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA