Počinje protivgradna sezona: Pre 2 godine oboren rekord u broju ispaljenih raketa, koliko ih imamo ove godinu

 
 
 
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Ove godine će funkcionisati i oko 500 automatskih daljinskih lansirnih stanica bez strelaca

Prošla godina bila je jedna od onih sa izraženom vremenskom nestabilnošću, za vreme protivgradne sezone potrošeno je 11.737 raketa, ali je rekord, ipak, oboren 2021. kaže u razgovoru za Telegraf.rs prof. dr Jugoslav Nikolić, direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ). S obzirom na to da noćas, tačno u ponoć počinje protivgradna sezona, on nam je otkrio da je za ovu godinu, tačnije za početak najbavljeno 22.000 raketa, ali i odgovarajuće rezerve.

-  RHMZ koji je, pored osnovne delatnosti, nadležni organ i za poslove odbrane od grada u Srbiji, obezbedio je sve pripreme za blagovremeno startovanje Sistema odbrane od grada. Pored ostalog obezbeđeno je 22.000 raketa za ovogodišnju protivgradnu sezonu, tako da je obezbeđena optimalna količina za početak kao i odgovarajuće magacinske rezerve za popunjavanje utrošenih raketa u narednim dejstvima. Tu ističemo da su subjekti Sistema odbrane od grada, po Zakonu o odbrani od grada, i organi autonomnih pokrajina i jedinica lokalne samouprave, koji po Zakonu neposredno sarađuju sa nadležnim organom i obezbeđuju podršku za funkcionisanje Sistema odbrane od grada na svojoj teritoriji, tako da očekujemo da će se ukupan broj raspoloživih raketa dodatno povećati - kaže prof. dr Nikolić za Telegraf.rs.

Prema njegovim rečima, obezbeđen je približan broj raketa kao i na startu prethodne, 2022. godine. Dodaje i da je za za sam start protivgradne sezone pripremljena i kompletna mreža lansirnih stanica i strelaca.

- Ove godine će funkcionisati i oko 500 automatskih daljinskih lansirnih stanica bez strelaca - kaže naš sagovornik.

Objašnjava da strelac može da bude svaka punoletna osoba koja prođe odgovarajući lekarski pregled, koja prihvati ponuđene uslove za rad i koja završi obuku za operativan rad strelaca koju svake godine organizujemo.

Profesor Nikolić podseća da je uprkos nestabilnom vremenu tokom 2022. godine, pretprošle, 2021. ispaljeno više raketa.

- Prošla godina jeste bila jedna od onih sa izraženom vremenskom nestabilnošću, kada je utrošeno 11.737 raketa. Ipak, prošle sezone nije oboren rekord u broju ispljenih raketa, Više ih je, na primer, ispaljeno 2021. godine - kaže direktor RHMZ.

Grmljavina je električno pražnjenje između oblaka i zemlje ili između oblaka i oblaka, ali ono što nas prevashodno zanima je između oblaka i zemlje. To je pojava koja traje veoma kratko a zbog različitosti brzine svetlosti i zvuka, prvo je opažamo a zatim i čujemo. Ukoliko je čujete, možete izračunati brojeći sekunde da se taj zvuk prostire oko 340 metara u sekundi, tako da recimo ako izbrojite 3 sekunde, pojava se dogodila na oko 1.000 metara od vas. Ili množeći sekunde sa 340 metara dobićete udaljenost.

Saveti Sektora za vanredne situacije za vreme oluje i gromova

Za vreme jakih oluja potrebno je preduzeti sledeće mere ukoliko ste u zatvorenom prostoru:

- obezbedite sve objekte koji mogu da odlete usled jakog vetra ili obilne kiše i izazovu materijalnu štetu ili povrede građane;

- obezbedite prozore i spoljna vrata i zatvorite sva unutrašnja vrata;

- izbegavajte kontakt sa kuhinjskim i kupatilskim slavinama, radijatorima i drugim metalnim predmetima, budući da sudobri provodnici.

Ukoliko ste na otvorenom, sledite sledeća uputstva:

- sklonite se od bilo kakvih visokih struktura (jarbola, stubova, tornjeva) i imajte u vidu da je sigurno rastojanje jednako visini strukture;

- izbegavajte visoke konstrukcije, visoko drveće, ograde, telefonske kablove i električne vodove;

- pokušajte da pronađete zaklon u zgradi ili u automobilu, a ako to nije moguće, sedite na zemlju;

- izbegnite stajanje u blizini zgrada ili automobila u koje ne možete da uđete kao u zaklon;

- ukoliko ste u šumi, zaštitite se ispod grana niskog drveća – nikada nemojte stajati ispod visokog drveća na otvorenom prostoru;

- izbegavajte granicu između šume i otvorenog prostora, radije uđite u šumu;

- izbegavajte otvorena polja, vrhove brda i planina, obale, jarkove ili druga vlažna mesta;

- ne prelazite preko vode, ne plivajte;

- nemojte držati kišobran ili druge metalne provodne predmete u rukama (štapove za golf, štapove za pecanje i slično);

- izbegavajte da budete u blizini metalnih objekata, bicikala, opreme za kampovanje i slično;

- nemojte stajati uspravno, čučnite ili se makar sagnite , ne dodirujući zemlju rukama, a ako ste u grupi držite rastojanje od 5 metara između sebe.

Ukoliko se nađete u automobilu za vreme oluje;:

- zaustavite automobil pored puta dalje od elektrovodova i drveća koje može pasti na automobil;

- ostanite u automobilu i upalite poziciona svetla dok ne prođe oluja;

- zatvorite prozore i ne dodirujte metalne predmete u automobilu;

- izbegavajte poplavljene puteve

(Telegraf.rs)

Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Novak

    15. april 2023 | 07:57

    U broj ispaljenih raketa ne verujem. Tolika je šteta prouzrokovana na poljoprivredna domaćinstva da je to ne procenjiva vrednost. Zato ako čuvate nebo čuvajte ga stvarno raketom a ne ne istinom.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA