Šokiraju se kad im otkriju aneurizmu, jer ako pukne, to znači smrt: Bili smo u redu za skrining trbušne aorte

   ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 8

- Ja se s godištem uklapam u sve ovo. Vreme čini svoje. Poručujem svojoj gerenaciji, koji su u penziji i koji imaju vremena, da obavezno urade pregled trbušne aorte... Ovo putem Telegrafa.rs poručuje Čedomir Kuzmanović (68), kojeg smo zatekli i Univerzitetskom kliničkom centru Srbije na skriningu trbušne aorte, koja se u najvećoj kući zdravstva obavljala prethodnih dana.

Čedomiru nije bilo teško da stoji u redu, koji je danas bio mnogo duži nego juče, i sačeka svojih 2 minuta, a samo da bi "kupio" kartu za svoj duži život, što je i učinio samim tim što je došao na pregled trbušne aorte.

Aneurizmu ima.

- Rekli su mi da je malo proširena. Da amalo više povedem računa i da odem na kontrolu - kaže Čedomir za Telegraf.rs i obećava da će svakako ići na kontrole, što je i neophodno da ne bi došlo do pucanja njegove aneurizme.

Čedomir kaže da nije iznenađen zbog aneurizme. Sve pripisuje, što bismo rekli "krštenici".

- Ja se s godištem već uklapam u to sve. Vreme nosi svoje. Čovek ne treba da bude iznenađen zbog svih tih stvari. Svojoj generaciji koji su u penziji, a imaju vremena poručujem da se kontrolišu.

Pilot projekat skrininga trbušne aorte počeo je 31. marta. Rađen je u nekoliko gradova u Srbiji, a prema rečima doc. dr Nikole Ilića, vaskularnog hirurga i načelnika poluintenzivne nege na Klinici za vaskularnu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, on je pokazao da je broj pacijenata kod kojih je verifikovana aneurizma trbušne aorte slučajno, poprilično veliki.

- A to znači da mi možemo da poboljšamo kvalitet života kod ovih bolesnika, odnosno smanjiti mortalitet jer ljudi nisu ni svesni uopšte da imaju aneurizmu - kaže doc. dr Nikola Ilić.

Kada saznaju da imaju aneurizmu, ljudi, što je i prirodna reakcija, dožive šok, a doc dr Ilić veruje da zatim brzo shvate da su imali sreću u nesreći.

- Jer, ako se utvrdi na vreme da neko ima aneurizmu, problem može da se reši. A, ako se ne zna, i aneurizma pukne, šanse da se preživi su nula - ističe doc. dr Ilić.

Pregled trbušne aorte preporučuje se svim osobama od 50 godina pa naviše, bez obzira na pol. Ranije je vladalo mišljenje da se ona javlja pretežno kod muškaraca, međutim, stručnjaci primećuju da je ona sve češća kod žena.

Na skriningu koji se danas završava, odazvao se veliki broj građana Srbije, a doc. dr Ilić podseća da svako ko sumnja da ima aneurizmu, to može na relativno jednostavan način da dijagnostikuje, što je i uvod u lako rešenje.

- Ukoliko se aneurizma operiše šanse da preživite su velike, međutim, ako aneurizma pukne šanse su izuzetno loše. Ovaj sistem detekcije ovog zdravstvenog problema je od vitalnog značaja za svakog pacijenta. Dugo vremena se mislilo da od aneurizme obolevaju samo osobe koje su starije od 65 godina, i ranije se skrining radio u tom pravcu. Međutim naše iskustvo nam govori da od nje obolevaju mnogo mlađi ljudi. Šta je tačan razlog? Verovatno način života s obzirom na to da pušenje i hipertenzija imaju veliku ulogu u ovoj bolesti pored genetike koja mora da bude prisutna. Imajući sve to u vidu, logično je što je više muškaraca. Sa druge strane, rizik da aneurizma pukne kod žena uvek je nešto veći i zbog toga je taj prag za operaciju kod žena niži nego što je kod muškaraca - napominje doc. dr Ilić.

(Telegraf.rs)

Video: Požar stara Merima, Kruševac

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nena

    13. april 2023 | 14:36

    Hvala onima koji sprovode ove preventivne preglede...to će mnogima spasiti život.

  • Čiča

    13. april 2023 | 14:28

    Posebno vakcinisani.

  • Alexa

    13. april 2023 | 16:54

    Mom prijatelju je pukla aorta u holu bolnice kada je došao na pregled i nije mu bilo spasa🥲

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA