Porez na pse, za ili protiv? Novi predlog uznemirio vlasnike, jedna kategorija životinja posebno ugrožena

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 59

Predlog generalnog sekretara Kinološkog saveza Srbije Mahmuda al Dagistanija da bi trebalo uvesti porez na pse, uznemirio je vlasnike kućnih ljubimaca i odgajivače. Mnogi smatraju da će tako veliki broj životinja koje se udomljavaju ostati bez potencijalnih vlasnika, kao i da će se povećati broj napuštenih životinja na ulicama, piše RTS.

Stefan Stanković iz Vranja ima registrovanu odgajivačnicu dobermana. Kaže da bi porez bio dodatni namet i najviše štetio zapravo psima, koji se ne kupuju.

- Ljudi gledaju da udome psa, da tog psa ne plate iz ljubavi, da bi njega sačuvali, sklonili sa ulice. Ali kada bi se uveo porez na te pse verovatno bi ih oni pustili na ulice i onda bi nastao veliki problem - kaže Stefan Stanković, vlasnik odgajivačnice dobermana iz Vranja.

A da takvi psi često nisu čipovani, potvrđuje slabovida Užičanka Budimka Tošić, u čije je dvorište slučajno došao neobičan mešanac labradora i retrivera i pronašao svoj siguran dom pun ljubavi.

- Vidi se da je pas bio negovan, da je imao vlasnika da je bio pametan, ali da jednostavno iz kog razloga je izgubio vid, ne znam i faktički i onda nikom nije trebao više - kaže Budimka Tošić iz Užica.

Uvođenje poreza ne bi puno koristilo kada je reč o psima, koji zbog opasnosti po ljude treba da budu na povocu i sa zaštitnom korpom, smatraju kinološka udruženja iz Požege i Vranja. Oni tvrde da za slučajeve napada sa tragičnim posledicama, ipak nisu odgovorne životinje.

- Znači po meni jeste problem što ti psi nisu dobro socijalizovani i nisu adekvatni, sa njima nije rađeno, ali se znaju vlasnici, tako da nepoznati psi i nepoznati vlasnici - objašnjava Srđan Ilić, predsenik Kinološkog udruženja iz Požege.

- Zakon o dobrobiti životinja iz 2012. godine treba da doživi svoju punu primenu i onda će biti manje problema. A tamo je jasno naznačeno čija je obaveza smanjenje populacije i kontrola napuštenih pasa, gde lokalne samouprave, inspekcijski organi imaju svoje ingerencije i nadležnosti, gde za svaku štetu koju načini pas odgovornost snosi isključivo vlasnik - ističe Mićo Mladenović predsednik Kinološkog društva iz Vranja.

Pojedini veterinari smatraju da se treba više baviti zdravljem životinja, pa će tako biti bezbedniji i ljudi.

- Da vlasnik, svaki vlasnik koji ima svoga kućnog ljubimca uradi vakcinaciju, protiv zaraznih bolesti, jer je to dosta opasnije - naglašava Srđan Brmbota, veterinar iz Požege.

Najveći broj pasa lutalica zapravo su bivši kućni ljubimci, koje neodgovorni vlasnici ostavljaju najčešće u susednom gradu ili opštini. Ko bi za njih plaćao porez, niko ne zna. Ali se zna da pre oporezivanja, treba rešiti i mnogo važnija pitanja u ovoj oblasti.

(Telegraf.rs)

Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milan

    12. april 2023 | 20:11

    Kučkari, pošto ste kukali kako je Srbija zaostala i da u EU psi imaju veća prava i da samo u Srbiji tako nešto može, eto u Srbiji se ne plaća porez na pse a tamo se plaća. Zato da bi bili kao EU jer ste to vi tražili, treba uvesti porez na pse.

  • Tomislav M.

    12. april 2023 | 22:13

    HITNO,obavezan porez na pse,kao u Nemackoj i Svajcarskoj.Dobio bi se novac za azil.Nemozete proci ulicom od izmeta!!!Vode ljubimce bez povoca i korpe.!;?Posebna opasnost,od ujeda,dece i starijih sa trajnim posledicana?!Umesto da setaju unicice,setaju kucice?!Bela kuga,vec je zakucala,na vrata posebno u gradu!?Sve je vise nezenja,i neudatih?;U posednje vreme prava najezda,izbeglica sa svih strana sveta,koji resavaju bracne veze?!Pa se uskoro ocekuju a vec ih ima rodjene deca raznih,,boja,,?!

  • Milan

    12. april 2023 | 18:08

    Treba porez na pse pod hitno da se uvede. Tim porezom bi se finansirali azili za pse i ne bi bilo pasa lutalica i mnogo manje ujeda gde država plaća odštetu a iznosi su milionski na godišnjem nivou.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA