Sve više vozača mora ponovo da se bori za vozačku: Održan 1000. seminar, do sad ga pohađalo više od 11.500

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 3

Svi vozači kojima je oduzeta vozačka dozvola, a žele ponovo da je dobiju, odnosno, steknu pravo za vraćanje dozvole, moraju da pohađaju obavezni Seminar unapređenja znanja iz oblasti bezbednosti saobraćaja a danas je, u organizaciji Agencije za bezbednost saobraćaja,  održan 1000. takav seminar.

Tim povodom održana je konferencija za medije na kojoj je prisustvovao kojoj je prisustvovao vršilac dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović i načelnik Uprave saobraćajne policije MUP-a, pukovnik policije Slaviša Lakićević.

Lakićević se, u ime ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i u svoje ime, zahvalio Agenciji za bezbednost saobraćaja zato što organizovanjem ovih seminara direktno unapređuje bezbednost saobraćaja u Republici Srbiji.

„Podatak da je u prethodnih 999 seminara 11.500 vozača pohađalo seminar govori o tome koliko je vozača koji ne poštuju saobraćajne propise i ono što je upozoravajuće za sve nas kao društvo jeste da je većina tih vozača učinila više od jednog teškog prekršaja, izgubila vozačku dozvolu i došla u stanje da pohađa seminar za unapređenje znanja iz oblasti bezbednosti saobraćaja, kao nesavesni vozač“, istakao je Lakićević.

Naglasio je da je 38 procenata vozača izgubilo vozačku dozvolu jer su upravljali vozilom pod dejstvom alkohola, a 14 procenata zbog prekoračenja dozvoljene brzine.

„Jedan od prioriteta u radu Uprave saobraćajne policije svakako jeste da se iz saobraćaja isključe vozači koji upravljaju vozilima pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci. Moram da kažem da je u 2022. godini gotovo 70.000 takvih vozača isključeno iz saobraćaja. Imamo preko pola miliona vozača koji su sankcionisani zato što su prekoračili dozvoljenu brzinu kretanja. Ti podaci su poprilično alarmantni i govore nam da ima vozača koji i dalje prave grube ili teže prekršaje“, istakao je Lakićević.

Vršilac dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović rekao je da je prošle godine zabeležen rekordan broj prekršaja u Srbiji.

On je podsetio da su Zakonom o bezbednosti saobraćaja od 2009. godine uvedeni kazneni poeni i da ko prikupi 18 kaznenih poena u roku od dve godine, gubi vozačku dozvolu.

„Jedini način da vrati vozačku dozvolu je da pohađa seminar koji je danas na programu 1000. u Republici Srbiji. Nakon pohađanja seminara polaže se ispit. Tek neko sa položenim ispitom ima pravo da vrati vozačku dozvolu. Do sada, 11.000 vozača je vratilo vozačke dozvole. Alkohol je najčešći razlog, kada su u pitanju prekršaji zbog kojih se izgubi vozačka dozvola, a zatim prekoračenje dozvoljene brzine“, izjavio je Stamatović.

Agencija za bezbednost saobraćaja u okviru svojih nadležnosti, još od 2012. godine, realizuje seminare za vozače kojima je oduzeta vozačka dozvola, a koji imaju za cilj unapređenje njihovog znanja i promenu svesti u vezi sa bezbednim ponašanjem u saobraćaju kao preduslov za vraćanje dozvole.

Naime, od 2012. godine Zakon o bezbednosti saobraćaja prepoznaje kategoriju nesavesnih vozača, a to su vozači koji imaju 18 ili više kaznenih poena, vozači koji su krivično osuđeni za nezgodu sa smrtnim ishodom, zatim, vozači koji su u roku od 5 godina krivično osuđeni za nezgodu sa teškim telesnim povredama drugog lica.

Zaključno sa hiljaditim seminarom, prijavljeno je 11.845 vozača, dok je 11.534 njih slušalo seminar, a 11.036 uspelo da vrati dozvolu. Кada je reč o vrsti i strukturi prekršaja, najčešće je reč o vožnji pod uticajem alkohola (38%) , prekoračenju brzine (14%), kao i vožnji bez dozvole ili bez kategorije u dozvoli (8%).

Posmatrajući vožnju pod uticajem alkohola, više od polovine je vozilo u stanju srednje alkoholisanosti, dok je oko 40% vozilo u stanju teške i veoma teške alkoholisanosti, a oko 6% u stanju potpune alkoholisanosti.

Кada je reč o polaznicima seminara, oko 98% njih su muškog pola, 2% su žene, dok je prosek godina starosti od 35 do 40. Oko 15% ima završenu osnovnu školu, 70% srednju školu, 10% višu školu ili fakultet.

Zanimljivo je da među vozačima kojima je oduzeta vozačka dozvola ima 17 doktora nauka. Posebno zabrinjava to što je sve veći broj onih kojima je oduzeta probna vozačka dozvola (u 2023. godini njih 39). Među polaznicima ima 74 povratnika, koji seminar slušaju po drugi put.

Seminari za nesavesne vozače su kreirani od strane saobraćajnih inženjera i psihologa i specifični su po tome što se izvode kao radionice u grupama od 6 do 12 polaznika, a vode ih stručni predavači sertifikovani od strane Agencije za bezbednost saobraćaja. Edukacijom su obuhvaćene teme iz bezbednosti i propisa, kao i radionice na temu najčešćih prekršaja od strane nesavesnih vozača. Seminar traje 14 radnih dana, odnosno, 40 časova, a prisustvo je obavezno, nakon čega sledi ispit koji je uslov za dobijanje uverenja neophodnog za vraćanje vozačke dozvole. Seminari se sprovode na teritoriji 21 grada u Srbiji.

(Telegraf.rs)

Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA